національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Лютий в житті Шевченка

1840 рік

12 лютого. Цензор П. О. Корсаков, ознайомившись із рукописом «Кобзаря», поставив на ньому дату дозволу до друку, що і було позначено на звороті титульної сторінки надрукованого примірника.

20 лютого. Правління академії мистецтв на своєму засіданні заслухано рапорт наглядача за рисувальними класами, який доповів «об усердии посторонних учеников Академии, посещающих рисовальные классы», назвавши серед них і Тараса Шевченка

лютий-березень - Виконав етюд олією «Натурник у позі Марсія»


 

1842 р.

26 лютого На екзамені за рисунок з натури Шевченко отримав оцінку 17-й номер (рисунок не знайдено)

У лютому В. Г. Бєлінський в «Отечественных записках» схвально відгукнувся про рисунок Шевченка «Знахар» у збірнику «Наши, списанные с натуры русскими»1844 р.

2 лютого В. М. Рєпніна написала Шевченкові з Яготина, бажаючи йому з успіхом і напруженням творчо працювати, бути «заступником бедности, страдания, невинности» провіщати правд, звати «всех на простор, на свободу»

   

19 лютого Написав у Москві вірш «Чигирине, Чигирине…»


 

1845 р.

19 лютого П. П. Дубровський написав з Варшави до Вацлава Ганки: «Известно ли Вам, что г. Шевченко издает в Петербурге «Живописную Украину», состоящую из трех отделений?.. Это будет собрание рисунков, исполненых на меди a l’eau forte (aquatinta). Издание превосходное… Если бы подобные издания явились и у других славянских народов! Какое было бы сокровище! И как бы это было кстати в наше время особенно!»

27 лютого Полтавський віце-губернатор М. В. Селецький, передаючи в канцелярію генерал-губернатора М. А. Долгорукова гроші на естампи «Живописной Украины», просив надіслати їх для вручення передплатникам.


 

1846 рік

  

Перша половина лютого Був у селі Марківцях Козелецького повіту на Чернігівщині, в поміщиків Катериничів. Тут виконав вісім акварельних портретів. З них відомі п’ять: матері власника села – Марії Федорівни, його дружини Тетяни Пантелеймонівни, тещі Олени Антонівни Афендрик (збереглась тільки репродукція), братів Івана та Олександра Катериничів. Очевидно, слід вважати портретом Олени Антонівни Афендрик і роботу Шевченка під назвою «Портрет літньої жінки з хлопчиком»

В селі поет спілкувався з селянами, одному з них, Макару Сліпенку, подарував «Кобзар» з власноручним написом.

25 лютого Ілюстрував гумористичний вірш Афанасьєва-Чужбинського про вчорашній бал дружніми шаржами на його учасників.


 

1847 рік

1 лютого Написав листа М. І. Костомарову

4 лютого П. О. Куліш написав П. О. Плєтньову про своє одруження з О. М. Білозерською: «Самым дорогим гостем у меня был Шевченко…»

21 лютого Міністр народної освіти Уваров листом до попечителя Київського учбового округу повідомив про призначення Шевченка на посаду вчителя малювання в Київському університеті.


 

1848 рік

12 лютого М. М. Лазаревський написав Шевченкові з Петербурга про долю його клопотань і сповістив, що надсилає твори Лермонтова.

  

25-29 лютого Шевченко написав листа до В. М. Рєпніної, дякував за підтримку, повідомив, що спалив на свічці ведений в Орській фортеці щоденник. Просив надіслати книгу Фоми Кемпійського «О подражании Христу» в перекладі М. М. Сперанського, сповістив про наступний весняний похід на береги Аральського моря, й тому просив поквапити А. І. Лизогуба з посилкою книг і малярського приладдя.


 

1850 рік

У лютому намалював портрет прапорщика М. Г. Ісаєва.

   

Із січня по квітень в Оренбурзі написав такі твори: «Лічу в неволі дні і ночі…» (перша редакція), «Ми заспівали, розійшлись…», «Не молися за мене», «Петрусь» (поема), «Мені здається, я не знаю…», «Якби ви знали, паничі…», «Буває, в неволі іноді згадаю…», «І станом гнучким, і красою…», «Огні горять, музика грає…», «Чи то недоля та неволя…», «На батька бісового я трачу…», «І досі сниться: під горою…».


 

1854 рік

5 лютого в листі до БР. Залеського дякував за «сердцу милые портреты» своїх друзів. Повідомив, що послав Залеському малюнок «Байгуші».


 

1855 рік

20 лютого закінчив роботу над повістю «Безщасный».


 

1858 рік

9 лютого написав триптих «Доля», «Муза», «Слава», які 10 лютого послав М. Щепкіну.

12 лютого малював портрет А. К. Кадницького.

12 лютого – 7 березня малював портрет М. А. Фреліха.


 

1859 рік

15 лютого написав вірш «Подражаніє 11 псалму».

17 лютого написав вірш «Марку Вовчку».


 

1860 рік

13 лютого з рахунку друкарні П. О. Куліша, виставленого Шевченкові, відомо, що «Кобзар» 1860 року було надруковано в кількості 6 050 примірників (серед них – 50 примірників на веленевому папері), з яких 735 примірників надіслано К. М. Яхненку на погашення боргу. Витрати на видання дорівнювали 1048 крб. 10 коп.


 

1861 рік

14-15 лютого написав свій останній вірш «Чи не покинуть нам, небого..»