національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Травень у житті Шевченка

1836 рік

23 травня. Контора дирекції імператорських театрів повідомила наглядачів Александринського, Михайлівського, Великого, Кам’яноострівського театрів про те, що з 1 червня малярні роботи в них доручаються «живописцу Ширяєву сроком на один год». Маляри Ширяєва працювали в декораційних залах петербурзьких театрів під керівництвом відомих художників-декораторів Гонзаго, Роллера, Сєркова, Пєтрова, Кондратьєва, Сабата, Привалова. Декорації готувалися спішно, і звичайно робітники Ширяєва (серед яких, за його визнанням, Тарас був одним з найкращих) працювали і вдень і вночі, навіть у свята.

1839 рік

3 травня. У журналі Ради Академії мистецтв відзначено: «получение серебряных медалей первого и второго достоинства, а именно… второго достоинства… за рисунок с натуры – посторонний Шевченко».

1842 рік

2 травня. Учитель 2-ї харківської гімназії П. М. Корольов сповістив, що «Кобзар» має у харків’ян великий успіх, повідомив, що розповсюджує передплатні квитки на твори Шевченка, і просив надіслати ще своїх книжок для поширення в Харкові.

1844 рік

6 травня. Завершив роботу над поемою «Сова».

15 травня. В реєстрі Петербурзького цензурного комітету, поданому до Головного управління цензури, значиться запис про випуск у світ «Тризни».

18 травня. Шевченко написав вірш «Дівичії ночі».

1846 рік

Травень-червень. Малював руїни Золотих воріт. Зі спогадів О.С. Афанасьєва-Чужбинського відомо про забавний епізод з дитиною, яку доглядав Шевченко, бо нянька забула її біля Золотих воріт.

1847 рік

Між 19 і 30 травня. Шевченко написав вірші циклу «В казематі»: «Садок вишневий коло хати…», «Рано-вранці новобранці…», «В неволі тяжко, хоча й волі…», «Косар», «Чи ми ще зійдемося знову?..», «Не спалося, а ніч, як море…».

26 травня. ІІІ відділ склав за підписом його начальника Орлова і управляючого Дубельта доповідь царю про «Украйно-Славянское общество» з пропозиціями про міру покарання кожному з арештованих. Найтяжчу кару жандарми готували авторові «возмутительных сочинений» Шевченкові, хоч і не змогли довести його причетність до таємного політичного товариства. Вони вважали, що «по возмутительному духу и дерзости, выходящей из всяких пределов, он должен быть признаваем одним из важных преступников». У доповіді пропонувалось: «Художника Шевченко за сочинение возмутительных и в высшей степени дерзких стихотворений, как одаренного крепким телосложением, определить рядовым в Оренбургский отдельный корпус, с правом выслуги, поручив начальству иметь строжайшее наблюдение, дабы от него, ни под каким видом, не могло выходить возмутительных и пасквильных сочинений...»

Орлов запискою до царя просив про надання провокатору Петрову прав дійсного студента «по той причине, что по его способностям он, вероятно, достиг бы этой степени, тогда как ныне в каком бы университете не предоставив ему оканчивать курс, легко быть может, что учебное начальство, из негодования к его доносу и по тому случаю, что многие известные лица принимают особенное участие в тех, на которых Петров донес, будет стеснять его во время учения и экзаменов и не удостоит его той степени, которой он достиг бы при обыкновенных обстоятельствах».

Зраднику видали 500 карбованців сріблом, а матері його, вдові жандарма, збільшили пенсію зі 100 до 200 карбованців.

28 травня. На доповіді ІІІ відділу Миколі І про Кирило-Мефодіївське товариство стосовно запропонованої кари Шевченкові цар власноручно написав: «под строжайший надзор и с запрещением писать и рисовать».

1848 рік

5 травня. Виконуючи розпорядження командира Окремого Оренбурзького корпусу В. П. Обручова, який задовольнив прохання О. І. Бутакова, командир 1-ї бригади Л. І. Фєдяєв віддав наказ про відрядження Шевченка у степовий похід до Раїму.

21 травня. Виконав акварельний малюнок «Форт Карабутак».

27 травня. Виконав акварельний малюнок «Дустанова могила».


1851 рік

28 травня. Надвечір Каратауська експедиція під охороною загону солдатів, до якого на прохання учасників експедиції Бр. Залеського і Л.  Турно був прикомандирований Шевченко, вирушила з Новопетровського укріплення по Хівинській дорозі в гори Каратау.


29 травня. Виконав свій перший експедиційний рисунок (олівець) з власноручною позначкою «Ханга-Баба. 1.» 

1857 рік

16 травня. Завершив роботу над другою редакцією поеми «Москалева криниця».

1858 рік

        

Не раніше 10 травня. Виконав рисунки – фрагмент з офорту Рембранта «Смерть Марії», «Священик», «Читець», «Лікар». 

1859 рік

  

12 травня. На виставку в Академії мистецтв Шевченко подав гравюри «Приятелі», «Старець на кладовищі» і «Притча про виноградаря та робітників».

1860 рік

4 травня. Написав вірш «Подражаніє сербському» («Наїхали старости…»).

13 тарвня. Дозволено цензурою до виходу в світ і повернуто в друкарню П. О. Куліша поему Шевченка «Наймичка».

24 травня. Написав вірш «Молитва».


30 травня. Виконав офорт «Вірсавія» (з картини К.Брюллова).