національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Серпень у житті Шевченка

1823 рік

20 серпня. На сороковому році життя померла мати Тараса Катерина Якимівна, залишивши Григорія Шевченка удівцем, з п’ятьма дітьми.

Після 20 серпня. Після смерті матері Тараса віддано у навчання до міщанина Василя Івановича Губського.

1839 рік

Влітку. Шевченко відвідував літературно-музичні вечори у М. Глінки, де часто бували К. Брюллов, В. Бєлінський, І. Крилов.

1842 рік


Влітку. Шевченко працював над картиною «Катерина».

1844 рік

4 серпня. В. М. Рєпніна написала своїй вихованці і подрузі Г. І. Псьол, що Шевченко почав великий труд – «Живописную Украину» і на кошти, виручені від її видання, має намір викупити своїх родичів із кріпатства.

17 серпня. В реєстрі Петербурзького цензурного комітету записано про випуск у світ надрукованої в книгарні Х. Гінце книжки Шевченка «Чигиринський Кобзар і Гайдамаки».

1845 рік

    

10-12 серпня. Прибув у Переяслав до А. О. Козачковського, прожив тут 9 днів. Намалював Покровську церкву, кам’яний хрест у каплиці, Вознесенський собор, Михайлівську церкву, будинок Козачковського. Виконав акварельний портрет М. Козачковської.

Не пізніше 19 серпня. Познайомився з приятелем А. О. Козачковського, збіднілим поміщиком, власником села В’юнище біля Переяслава, Степаном Никифоровичем Самойловим. В альбомі Шевченка зберігся пейзаж з авторським написом: «У В’юнищі».

1846 рік

9 серпня. Написав баладу «Русалка».

 1847 рік

Влітку. Паризькі газети «Journal des debats» і «Democratie pacifique» повідомили про арешт учасників таємного товариства і про заслання в солдати Шевченка, до якого передові французи ставилися з глибоким співчуттям.

1848 рік


1 серпня. Шхуна «Константин» знялася з якоря і почала лавірувати в пошуках зручнішого місця. Якір було кинуто о другій годині пополудні. Висадились на острів Кугарал, Шевченко виконав його олівцевий рисунок.

      

7-13 серпня. Виконав акварельний малюнок «Шатро експедиції на острові Барсакельмес», а також олівцевий рисунок «Барсакельмес».

9 серпня. Шевченко та його друг Томаш Вернер брали участь у пошуках кам’яного вугілля на півострові Куланди. Було знайдено пласти вугілля, запаси якого, за оцінкою Бутакова, складали до 6 тисяч пудів.

1849 рік


1-2 серпня. Виконав олівцевий рисунок колодязя «Кизил-Булак» на західному березі Аральського моря.


13-19 серпня. Виконав олівцевий рисунок «Мис Улькунтумсук».

1851 рік


Кінець серпня. Експедиція повернулась у Ханга-Баба, де зупинилась на 10 днів. Тут Шевченко виконав акварельний малюнок «Ханга-Баба».

1856 рік

7 серпня. Начальник ІІІ відділу В. А. Долгоруков запитав військового міністра М. О. Сухозанета «будет ли и какая милость исходатайствована Шевченке по случаю предстоящих торжеств коронования».

Помічник чергового генерала почту царя повідомив канцелярію військового міністерства про порядок здійснення амністії у зв’язку з наступною коронацією Олександра ІІ, зобов’язавши військове начальство узгодити правила помилування з тими правилами, які складаються в ІІІ відділі.

М. М. Лазаревський сповістив Шевченка, що про нього клопочуться Ф. П. Толстой та інші «добрые люди».

1857 рік

1 серпня. Комендант І. О. Усков видав Шевченкові документ на право проїзду до Петербурга і повідомив ротного командира Є. М. Косарева і командира 1-го лінійного батальйону Г. І. Львова, що дозволив йому вирушити з укріплення без заїзду до Уральська.

5 серпня. Записав у «Щоденнику»: «В 5-ть часов вечера приплыл я на самой утлой рыбачьей ладье в город Астрахань. Все это так быстро совершилось, что я едва верю совершившемуся».

6 серпня. Записав свої перші астраханські враження. Звернув увагу на жахливу злиденність і бруд у місті: «Где же причина этой нищеты (наружной) и отвратительной грязи (тоже наружной) и, вероятно, внутренней? Где эта причина? — спрашивает поэт. — В армяно-татарско-калмыцком народонаселении или другой какой политическо-экономической пружине?»

22 серпня. Шевченко вирушив з Астрахані до Нижнього Новгорода на пароплаві «Князь Пожарський»: О. О. Сапожников на абонованому ним пароплаві запропонував Шевченкові каюту. Свій попередньо взятий квиток Шевченко повернув «с тем, что бы он был отдан первому бедняку безденежно. Капитан парохода «Князь Пожарский» Владимир Васильевич Кишкин распорядился так, что вместо одного бедняка поместил на барже пять бедняков, не могших заплатить за место до Нижнего даже по целковому».

23 серпня. В Новопетровському укріпленні було отримано наказ про те, що Шевченко звільнений від служби із забороною в’їзду в обидві столиці і що йому належить прибути до Оренбурга «впредь до окончательного увольнения на его родину».

1858 рік


22 серпня. Цю дату проставлено в написі на портреті Ф. П. Толстого, який Шевченко виконав у 1860 році: «На память 22 августа 1858 года». Цим він висловив свою щиру і глибоку вдячність сім’ї Толстих за клопотання про його звільнення від солдатської каторги.

1859 рік

9 серпня. Шевченко на Пріорці влаштував свято для дітей, пригостив їх солодощами, брав участь у забавах.

13 серпня. Шевченко виїхав з Києва. З дороги писав Варфоломію Шевченку: «… вирвався я з того святого Києва і простую тепер не оглядаючись до Петербурга».

Не пізніше 16 серпня. Прибув до Переяслава і зупинився на 2 доби в А. О. Козачковського, якому подарував свій фотопортрет.

18 серпня. У Переяславі написав вірш «Якби-то ти, Богдане п’яний…»

1860 рік

5 серпня. В Стрєльні на дачі Н. М. Забіли написав вірш «Ликері».

Літо. Намалював портрет Ликери Полусмак (тонований папір, італійський олівець).