національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Вересень в житті Шевченка

1822 рік

Осінь. Тарас почав учитися грамоти. Його перший учитель, як свідчить сповідальний запис, - «указной дьячок Павел Фомов сын Рубан, 20-ти лет». По-вуличному його звали Совгирем.

1836 рік

Кінець вересня. Завершено роботи ширяєвської артілі в будівлі Великого театру.

1837 рік

6 вересня. В Петербурзі відбувся перший вихід на сцену славнозвісної італійської балерини Марії Тальоні в балеті «Сільфіда». З того часу Тальоні гастролювала в Петербурзі протягом пяти сезонів. Безсумнівно, Шевченко не раз бував на спектаклях за її участю.

1840 рік

27 вересня. Рада Академії мистецтв ухвалила нагородити срібною медаллю 2-го ступеня Тараса Шевченка «за первый опыт его живописи масляными красками – картину «Нищий мальчик, дающий хлеб собаке», сверх того положил объявить ему похвалу» (картину не знайдено).

1841 рік

26 вересня. За картину «Циганка, яка ворожить українській дівчині» Рада Академії мистецтв нагородила Шевченка срібною медаллю другого ступеня. Це була третя нагорода.

1843 рік

3-5 вересня. Вирушив у подорож до дніпровських порогів, на острів хортицю та на місце останньої Січі Запорозької в село Покровське.

20 вересня. У метричній книзі церкви села Кирилівки записано, що на хрестинах немовляти Трохима, який народився 18 вересня у кріпака полковника П.В.Енгельгардта Йосипа Григоровича Шевченка і його дружини Мотрони Григорівни були хрещеними батьком і матір’ю «Санкт-Петербургской Академии художеств вольный художник Тарасий Григориев Шевченко и крестьянка Ирина Григориевна Федора Бойченка жена». Таїнство хрещення справили «Кириловской Богословской церкви священник Иоанн Нестеровский с дьячком Лукою Ильичем».

У вересні. Шевченко виконав олівцевий рисунок хати своїх батьків у Кирилівці.

1846 рік

25 вересня. Шевченко виїхав з Києва у подорож на Поділля і Волинь за завданням Археографічної комісії. Насамперед він вирушив до міста Кам’янець-Подільський за маршрутом: Віта – Васильків - Біла Церква – Сквира – Липовець – Брацлав – Могилів-Подільський.

Вересень. Виконав малюнок «Синагога». Сепія.

1849 рік

18 вересня. Шевченко виконав олівцевий рисунок «Усьчека».

22 вересня – 5 жовтня. Шевченко виконав рисунок «Шхуни біля укріплення Косарал».

1850 рік

Кінець вересня. Шевченка відправлено із Орської фортеці в Новопетровське укріплення.

1857 рік

1 вересня. Виконав олівцеві рисунки «Поблизу Саратова», «Саратов».


2 вересня. Виконав портрет управителя пароплавної компанії Т.З.Єпіфанова.

3 вересня. Виконав олівцеві рисунки «Волга» та «Балаково».

7 вересня. Звернув увагу на гору, названу після відвідин її Петром І «Царев курган» і зробив два рисунки «Царев курган».

26 вересня. Намалював Благовіщенський собор – Найдавніший у Нижньому Новгороді храм.

1858 рік

18 вересня. Шевченко разом із друзями надіслав у дарунок Марку Вовчку в Немирів золотий браслет, а від себе ще й автограф вірша «Сон».

1859 рік

Не пізніше 4 вересня. Шевченко прибув до Москви. Чиновник П.Попов, який познайомився з поетом у Пурлевського, розповідав: Шевченко «был одет во что-то вроде пиджака. Мы обедали. В разговоре я между прочим сказал Шевченку, что едва ли правдоподобен факт в его повести «Катерина», — что будто отец и мать прогнали Катерину. Но Шевченко утверждал: это так, это — такой был случай».

7 вересня. Прибув до Петербурга.

22 вересня. Подарував Ф.І.Черненку автограф свого вірша «Ой по горі роман цвіте…» з присвятою.

Не пізніше 24 вересня. Виконав офорт «Мангишлацький сад».

1860 рік

4 вересня. На урочистому річному засіданні Академії мистецтв Шевченко удостоєний звання академіка; «Имена Шевченка и других вновь избранных членов Академии провозглашены были при звуке труб и литавр...»

14 вересня. Написав вірш «Барвінок цвів і зеленів…» з присвятою «Н.Я.Макарову. На пам’ять 14 сентября», створений під враженням розриву з Ликерою Полусмак та, можливо, розмови з Макаровим про причини цього розриву.

24 вересня. Написав вірш «І Архімед, і Галілей…».