національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Жовтень в житті Шевченка

1823 рік

7 жовтня. В метричній книзі записані вінчаними «Григорий Иванов по первой жене вдов, имеющий от роду лет 45, житель села Кириловки со вдовою умершего крестьянина Калинника Терещенка женою Ксениею, имеющею от роду лет 35-ть». Вдова привела з собою в сім'ю Григорія Івановича Шевченка трьох своїх дітей.

1838 рік

4 жовтня. На рисувальному щомісячному екзамені в класі гіпсових фігур Шевченко отримав найвищий бал — перший номер (рисунок не знайдено).

1839 рік

14 жовтня. В «Северной пчеле» надруковано позитивний відгук про роботи Шевченка, які експонувалися на академічній виставці.

Жовтень-грудень. Написано вірш «До Основ'яненка»

1841 рік


7 жовтня. В кореспонденції «Письмо в Москву», опублікованій у «Літературной газете» (№113) відзначено картину Шевченка «Циганка, яка ворожить українській дівчині».

1842 рік

Жовтень. Захворівши в морській подорожі, Шевченко перебував у Ревелі. Написав поему «Гамалія».

1843 рік

9 жовтня. У Березані, де в околицях налічувалось понад десяток старовинних могил-курганів, Шевченко написав вірш «Розрита могила» - перший твір періоду «трьох літ».

У жовтні. В Березані Шевченко закінчив роботу над олійним портретом Т. О. Маєвської.

Не пізніше жовтня. Виконав олівцевий рисунок «Видубецький монастир».

1844 рік

18 жовтня. Шевченко написав вірш «У неділю не гуляла…».

24 жовтня – 9 листопада. Шевченко перекладав з російської мови на українську свою п’єсу «Назар Стодоля».

29 жовтня.  На щомісячному рисувальному екзамені в Академії мистецтв за рисунок з натури «Натурник» Шевченко отримав оцінку 33-й номер.

1845 рік

4 жовтня. У Миргороді написав вірші «Не завидуй багатому…» и «Не женися на багатій…».

16 жовтня. В Мар’їнському завершив роботу над поемою «Сліпий».

21 жовтня. В Мар’їнському завершив роботу над містерією «Великий льох», написав вірш «Стоїть в селі Суботові» - епілог до містерії.

1846 рік


В середині жовтня. Прибувши до Почаєва, Шевченко виконав тут чотири акварельних малюнки: «Почаївська лавра з півдня», «Почаївська лавра з заходу», «Собор Почаївської лаври (внутрішній вигляд)», «Вид на околиці з тераси Почаївської лаври».

1847 рік

24 жовтня. Шевченко написав В. М. Рєпніній про свій арешт і заслання в рядові солдати. Просив прислати йому останній твір Гоголя «Выбранные места из переписки с друзьями», «Чтения в Императорском обществе истории и древностей российских», які видає О. М. Бодянський.

1856 рік

4 жовтня. Шевченко закінчив роботу над повістю «Художник».

1857 рік


12 жовтня. Закінчив рисунок Архангельского собору.

25 жовтня. Правив список повісті «Матрос», зроблений у Новопетровському укріпленні безграмотним прапорщиком Г. М. Нагаєвим, і вирішив змінити назву на «Прогулка с пользою и не без морали». Згодом повість остаточно було названо «Прогулка с удовольствием и не без морали».

1859 рік

27 жовтня. Завершив роботу над першою чорновою редакцією поеми «Марія».

1860 рік

13 жовтня. Написав вірш «Саул».

18 жовтня. Написав вірш «Минули літа молодії…».

20 жовтня. Написав вірш «Хоча й лежачого не б’ють…» з нагоди смерті вдови Миколи І, сатиричний портрет якої він створив 1844 року в поемі «Сон».

30 жовтня. Написав вірш «І тут, і всюди – скрізь погано…».

31 жовтня. У записці до М. Я. Макарова Шевченко просив звеліти Ликері Полусмак, щоб вона повернула всю «до ниточки» його «мізерію», а її щоб зобов’язали заробити 4 карбованці і послати їх від свого імені в Чернігів на ім’я Р. Д. Тризни з написом «в пользу Черниговской воскресной школы»: «Цією ціною окупить вона і свою, і мою погану славу».