національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Бар

Mісто Бар

Місцезнаходження

Місто сучасної Вінницької області, розташоване на річці Рів; адміністративний центр Барського району.

Коротка довідка

Уперше згадується під назвою Ров у 1425 році. Відомо, що в 1452-му місто взяли штурмом татарські війська. У 1537 році польська королева Бона Сфорца Арагонська (дружина Сиґізмунда І) придбала Ров і перейменувала його на Бар (на честь свого родового міста-князівства Барі в Італії). У 1540 році місто отримало магдебурське право, а через шість років Бар став центром староства. Барським старостою був відомий організатор оборони прикордоння від татарськх набігів Бернард Претвич.

Великий коронний гетьман Польського королівства Станіслав Конєцпольський у 1636 році переніс в Бар свою резиденцію і розпочав будівництво кам’яного замку. Автором проекту став французький інженер Ґійом де Боплан.

В часи козацької революції та гайдамацьких повстань Бар був одним із стратегічних пунктів, за які часто велися збройні сутички.

19 лютого 1768 року була проголошена Барська конфедерація, яка дала поштовх Коліївщині та привід для Першого поділу Польщі 1772 року. 

Барська конфедерація 1768 року – військово-політичний союз частини польської шляхти і магнатів, що були опозиційними до короля Станіслава Авґуста Понятовського та невдоволенні втручанням Російської імперії у внутрішні справи Речі Посполитої. Виступ конфедератів проходив під гаслами боротьби за католицьку віру та збереження традиційних привілеїв шляхти.

Почавшись на території Поділля та Брацлавщини він поширився на інші землі Речі Посполитої. Лідери конфедератів вели переговори з урядами Османської імперії, Франції, Австрії з метою зменшення російського впливу в Польщі. В середині 1772 року військові сили конфедератів були розгромленні російськими та австрійськими підрозділами. Після поразки конфедерати, яким вдалось вціліти, були заслані в Сибір чи емігрували за межі Речі Посполитої.

P.S. Зображення - Вигляд фортеці з боку річки Рів. Автор Наполеон Орда.