національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет Олександра Євстахійовича Коцебу (акварель, 1843)

Автор  
Шевченко Тарас Григорович

Назва
«Портрет Олександра Євстахійовича Коцебу»

Рік виконання
не пізніше травня 1843

Місце виконання

Санкт-Петербург

Техніка, стиль, епоха
Папір, акварель

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Коцебу Олександр Євстахійович (1815-1889) – російський художник-баталіст. Одночасно з Шевченком навчався в Петербурзькій Академії мистецтв. У кінці 1841-1842 років Шевченко разом з Олександром Коцебу та Р.К. Жуковським працювали над ілюстраціями до книжки М.О. Полевого «Історія Суворова».

Мистецтвознавчий аналіз

Цей портрет є зразком складного за композицією портрета періоду навчання в Академії мистецтв. Крім загальної характеристики особи, художник прагне розповісти про професію портретованого, вводить такі атрибути, як пензель, мольберт та палітру. На другому плані зображує гусара з конем.

Де зберігається
Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки
Твір атрибутований М.І.Мацапурою за іконографією О.Є.Коцебу – акварельним портретом роботи Є.Р.Рейтерна (зберігається в Державному Російському музеї (Санкт-Петербург), № 7574) та портретом, опублікованим у журналі «Русский художественный листок» за 1858 р. (№ 10) [Мацапура М. До історії двох портретів // Україна. – 1953. – № 2. – С. 29; Його ж. Про Шевченків портрет невідомого // Мистецтво. – 1957. – № 2. – С. 44 – 45].

Твір виявив французький славіст Андре Мазон у Парижі в родині російських емігрантів. Як свідчать документи Державного літературного музею (Москва), акварель була придбана 1933 р. через радянське повпредство у Парижі за 2000 франків. Про історію пошуків і сприяння В.Д. Бонч-Бруєвича у придбанні портрета розповів Ілля Зільберштейн [Зильберштейн И. Встреча с Тарасом Шевченко // Огонек. – 1984. – № 11. – С. 24].