національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Закревський Віктор Олексійович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Закревський Віктор Олексійович

Роки життя (за новим стилем)

1807-1858

Діяльність

Військовий, ротмістр.

Коротка біографія

Віктор Закревський нащадок давнього шляхетського роду. Серед Закревських були: київський полковий осавул – Осип Закревський, юрист і політик – Гнат Закревський,  дослідник української старовини – Микола Закревський, повітові, губернські та столичні урядовці. Придбане у 1752 році помістя Березова Рудка Пирятинського повіту, Полтавської губернії (тепер Пирятинського району, Полтавської області) стає родовим маєтком.

Віктор Олексійович Закревський відрізнявся доброзичливістю, людяним ставленням до кріпаків, за що рідні називали його «Infant Terrible». Вершиною його добродушної вдачі став цивільний шлюб з простою селянкою.

Віктор Закревський очолював «Товариство мочемордія» - гурток молодих вільнодумців, опозиційно налаштованих щодо самодержавства. Молоді чоловіки серед яких були: Тарас Шевченко, Яків де Бальмен, Микола Маркевич та інші, збираючись проголошували вільнодумні тости, розмовляли про «фальш шляхетсько-панського життя» (за Іваном Франком)

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Народився і прожив усе життя у селі Березова Рудка, відвідував Мойсівку.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Познайомились з Тарасом Шевченком 29-30 червня 1843 року на балу в Тетяни Волховської в селі Мойсівці. Шевченко належав до гуртка «Мочемордія» і відвідував їхні зібрання у 1843 році. У грудні того ж року намалював олівцем шаржовий портрет Віктора Закревського. У них виявилось багато спільного, спілкування було не офіційним, а простим і дружнім. Поет листувався з Віктором Закревським. Один лист, написаний з Яготина, Шевченко завершив «...нехай тобі Бахус помага тричі по тричі морду намочить. Амінь. Нудьгою і недугою битий Т.Шевченко»

Шевченко був закоханим у невістку Віктора Закревського, дружину його брата ПлатонаГанну. Їй поет присвятить дві поезії, написані на засланні: «Якби зустрілися ми знову» та «Г.З.»

Висловлювання про діяча відомих дослідників культури та науки

Олександр Степанович Афанас’єв-Чужбинський: «Розумна й благородна людина, гусар, у відставці, Закревський цілий день бував душею товариства мочеморд в обох півкулях, трималися за животи від сміху і в ті хвилини від нього не можна було відірватися».