національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Агін Олександр Олексійович

Прізвище, ім'я, по-батькові 

Агін Олександр Олексійович

Роки життя (за новим стилем)

1817-1875

Діяльність

Російський художник, педагог.

Коротка біографія

Народився 1817 року в селі Петровське, тепер Новоржевського району Псковської області. У 1834 – 1839 навчався в Петербурзькій Академії мистецтв. Закінчив її із званням вчителя малювання. Його підтримувало Товариства заохочування художників. 1853 року переїхав до Києва, де отримав посаду вчителя малювання у Володимирському кадетському корпусі. Останні одинадцять років жив у Качанівці, де й помер.

Майстер книжкової ілюстрації. Ілюстрував твори Миколи Гоголя, Євгена Гребінки, Івана Тургенєва, Михайла Лермонтова, Василя Жуковського. Найвідомішими є ілюстрації до «Мертвих душ» та «Старый Завет в картинках».

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Село Петровське, Псковської область, Петербург, Київ, Качанівка.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Олександр Агін був у дружніх стосунках з Тарасом Шевченком. Водночас із Тарасом Шевченком навчався в Петербурзькій академії мистецтв. Письменниця і мемуаристка Ямщикова у книжці «Памятные встречи» наводить спогади Агіна про його дружбу з Шевченком та згадку художника про те, що в Академії Шевченко майстерно малював пейзажі, славився «особливим почерком для кожного дерева». Деякі дослідники вважають, що Шевченко створив «Портрет О. Агіна», однак це питання ще потребує дослідження.