національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Андрузький Георгій (Єгор, Юрій) Львович

Прізвище, ім'я, по-батькові 

Андрузький Георгій (Єгор, Юрій) Львович

Роки життя (за новим стилем) 

8 червня 1827 – рік смерті невідомий

Діяльність

Поет, вчений-юрист, член Кирило-Мефодіївського товариства.

Автор ряду поетичних творів: «Не плачте, рідненька мамо», «Україна» та інші, в яких відобразив колоніальне становище України у складі Російської імперії; юридичних праць, серед яких «Начерк Конституції Республіки».

Коротка біографія

Народився в селі Вечірках Полтавської губернії (тепер Пирятинського району Полтавської області) в сім’ї дрібного поміщика. В 1846 році, навчаючись на першому курсі юридичного факультету Київського університету вступив у Кирило-Мефодіївське братство. На зборах товариства відстоював ідею республіканської форми правління, відновлення незалежної української держави – Гетьманщини. Заарештований у квітні 1847 року, висланий в Казань з правом вступу в університет. Але в грудні 1847 року виключений за непідкорення начальству і відправлений у Петрозаводськ. В березні 1850 року під час обшку в Андрузького поліція вилучила «Начерки Конституції Республіки». Даний проект Конституції (два перші, написані в 1846-1847 роках під впливом Миколи Гулака) передбачав створення федерації слов'янських країн без Росії. За написання «Начерків...» заарештований і засланий до Соловецького монастиря (1850-1854 роки). Звідти за активну участь в обороні монастиря під час нападу англійської ескадри, переведений до Архангельська, де працював у канцелярії архангельської палати кримінального і цивільного суду. В 1857 році повернувся в Україну, служив у Полтавській судовій палаті під суворим наглядом поліції до 1864 року. Подальша його доля невідома.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Народився в селі Вечірках Полтавської губернії, навчався в Києві, був засланий до Петрозаводська, потім до Соловецького монастиря, переведений до Архангельська, повернувшись в Україну, працював у Полтаві.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Причетність до Кирило-Мефодіївського товариства.

Доступні на сайті матеріали

Шукайте у розділі «Кирило-Мефодіївське товариство»

Довідник з історії України. За ред. І.Підкови та Р.Шуста.- К.: Генеза, 1993.

Кирило-Мефодіївське товариство: У 3-х т. — К., 1990. — Т.1.