національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Антипов Олександр Іванович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Антипов Олександр Іванович

Роки життя (за новим стилем) 

1824 – 25 червня 1887

Діяльність

Гірничий інженер, поручик, керівник декількох геологічних експедицій.

Один із засновників мінералогічного відділу Оренбурзького музею.

Коротка біографія

Олександр Антипов був братом гірничого інженера Олексія Антипова та двоюрідним братом композитора П. Чайковського. Служив у Гірничому корпусі, який закінчив в чині поручика. Ніс службу в Луганському гірничому окрузі. У 1850-х очолював кілька експедицій, що досліджували кам’яновугільні родовища Оренбурзького краю, один із організаторів мінералогічного відділу Оренбурзького музею. Очолював Каратауську експедицію у 1851 році.

Працював чиновником особливих доручень при Міністерстві фінансів Російської Імперії з 1865 року по 1870 рік. Багато працював над розробками родовищ в Росії та Польського Царства. У 1870 році Олександр Антипов був призначений членом ради міністра фінансів, а з 1883 року в чині таємного радника. Написав дві статті, що друкувались в «Гірничому журналі»: «Про ткібульське камяне вугілля» 1847 року та «Про права на земні надра Царства Польського» 1869 року. Помер у віці 63 років.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Луганськ, Оренбург, пів-в Мангишлак.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

За сприяння учасників Каратауської експедиції Людвіка Турно та Броніслава Залеського до супроводжувального загону експедиції залучили Тараса Шевченка. Він у цей час перебував на засланні в Новопетровському укріпленні. Шевченку неофіційно доручили зарисовувати геологічну структуру гір. Шевченко згадував Олександра Антипова в листі до Броніслава Залеського 1855 року. Писав, що той іноді бував схожим на людину.

Висловлювання про діяча відомих дослідників культури та науки

«Я вспоминал наш каратавский поход сов семи его подробностями, тебя, Турно и кой-где изредка Антипова. И он, хоть это весьма редко, бывал иногда похож на человека» Тарас Шевченко.