національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Ботвиновський Юхим Георгійович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Ботвиновський Юхим Георгійович (отець Єфімій)

Роки життя (за новим стилем)

1824 – 1895

Діяльність

Київський священик, що був настоятелем Троїцької церкви на вул. Васильківській.

Коротка біографія

У 1859 – 1862 роках викладав у середній школі, що готувала юнаків з сіл до вступу в університет. Серед його учнів було й двоє родичів Шевченка.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Київ

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Ботвиновський належить до тих друзів поета, які увійшли в його життя під час останнього перебування Шевченка у Києві влітку 1859 року. На час їхнього знайомства Юхимові було 35 років. Він познайомився з Шевченком 30 липня 1859 року, коли заарештованого поета привезли до Києва і передали виконуючого обов’язки старшого поліцмейстера «під нагляд». Будучи великим прихильником поезії Шевченка, 31 липня він його на поруки у свій будинок на Георгіївській вулиці, де Шевченко на деякий час оселився. 6 серпня у квартирі Ботвиновського відбулося знайомство поета з Ф. Лебединцевим – майбутнім відомим українським журналістом, істориком, редактором журналу «Киевская старина», в якому публікувалися матеріали про життя і діяльність поета (Спогади 1982, с. 43–44). Незабаром, після 7 серпня, помітивши, що за ним стежать, поет переїхав від Ботвиновського на квартиру до Івана Гудовського на Хрещатицькій площі (нині це на Майдані Незалежності поміж сьогоднішніми Малою Житомирською та Михайлівською. Будинок не зберігся).

Висловлювання про діяча відомих дослідників культури та науки

Характеризуючи Ботвиновського у своїх творах, присвячених Києву («Печерские антики» і «Владичний суд»), російський письменник Лєсков дуже тепло і гарно оповів про отця Юхима, наприклад, у «Печерских антиках» назвав його «дивною громадиною суміші вульгарності, гультяйства й доброти якоїсь героїчної» (Лесков Н. С. Собр. Соч. М., 1958. Т. 11. С. 271).

Друг і біограф Тараса Шевченка Михайло Чалий, навпаки, несхвально згадував Ботвиновського у книзі «Жизнь и произведения Тараса Шевченко», вважаючи, що отець Єфімій втягував поета в компанію людей, схильних до гульок і пиятики. Так Ботвиновський разом зі своїм другом, подільським купцем Миколою Балабухою організував виїзд за Дніпро, де було чимало випито. Але потрібно сказати, що Юхим Ботвиновський відіграв важливу роль в тяжкий час, коли поета було заарештовано і просив за нього самого генерал-губернатора Васильчикова, з яким був у гарних стосунках.