національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Антон Головатий біля Неви. Ескіз (олівець, 1843)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва 

«Антон Головатий біля Неви». Ескіз.

 

Рік виконання 

січень – початок травня 1843

 

Місце виконання 

Санкт-Петербург (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха 

Папір, олівець

 

Історія створення  

Очевидно, це ескіз задуманого Шевченком портрета Антона Головатого (?), про який він згадував у листі до Я.Г. Кухаренка (?) від 31 січня 1843 року: «Я думаю його нарисовать, що він стоїть сумн[ий] коло Зимнього двора (?), позаду Нева (?), а за Невою крепость, де конав Павло Полуботок (див. відповідну статтю). Поміркуйте самі, як це лучше зробить, бо мені й самому дуже хочеться кликнуть на світ Головатого».

Кошовий (див. відповідну статтю) Чорноморського козацького війська (?) Антон Головатий зацікавив Шевченка, напевно, після публікації 1839 року нарису Г.Ф. Квітки-Основ’яненка (див. відповідну статтю) [Квитка-Основьяненко Г. Головатый: Материал для истории Малороссии // Отечественные записки. – 1839. – № 10].

Його ремінісценцією став вірш «До Основ’яненка» (див. відповідну статтю), в початковому варіанті якого поет згадував Головатого. Його він неодноразово згадував і в інших творах. Певні відомості про Головатого Шевченко міг одержати й від Я.Г. Кухаренка, наказного отамана (?) Чорноморського козацького війська, письменника, який, очевидно, й звернувся до художника з проханням виконати портрет Головатого. З Кухаренком Шевченко особисто зустрічався в Петербурзі у 1840-х роках, листувався з ним. За процитованим вище листом, портрет мав бути літографований і поширюваний передплатникам серед чорноморського козацтва. У листі Шевченко також просив надіслати йому козацький однострій (?) для задуманого портрета. Не відомо, чи одержав Шевченко козацький одяг, але Кухаренко передав художникові портрети Головатого. У листі до Шевченка від 18 грудня 1856 року він писав: «Чи вцілів, брате, хоть один портрет Головатого із переданих мною тобі в Пітері? Якщо є, то пришли, будь ласка […] його родичі певно бажають».

 

Мистецтвознавчий аналіз

На рисунку одяг Головатого якоюсь мірою відповідає описові Квітки-Основ’яненка у його нарисі: «Одяг – суміш польського з татарським, у яскравих з високими підборами чоботях […] в одягові кольорів мундира тогочасного морського, в зеленому чекмені з прикрасами за армійським чином його, полковницьких галунів і білої із закинутими назад рукавами черкесці».

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

На звороті: «Смерть Івана Мазепи» (?). За поемою К.Ф. Рилєєва «Войнаровський» (?). Ескіз.