національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Аральське море

Місцезнаходження

Аральське море – колишнє безстічне солоне озеро в Середній Азії, на кордоні Казахстану та Узбекистану.

Коротка довідка

До початку обміління було четвертим за величиною озером світу. З 1960-х років XX століття рівень моря (і об’єм води в ньому) став швидко знижуватися внаслідок забрання води з основних живильних річок Амудар’я і Сирдар’я з метою зрошення.

Аральське море зараз складається з трьох ізольованих басейнів: відокремленого дамбою і більш благополучного північного Малого Аралу і складається з двох частин Великого Аралу. З 1960-х роках площа водного дзеркала Аральського моря зменшилась у чотири рази, а об’єм води – в десять.

Зараз Аральське море перебуває на стадії відновлення завдяки побудованій у 2005 році Кокаральскій дамбі з гідротехнічним затвором, що перекрила відтік води до південної частини моря. Це спричинило поступове підняття рівня води та збільшення площі водної поверхні, що продовжується й зараз.

Відродження Аральського моря може істотно вплинути на розвиток економічного потенціалу всього регіону, зокрема – Казахстану. Відновлення Малого Аралу може активізувати розвиток рибальства та сільського господарства.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

У 1848 році в Оренбурзі була побудована шхуна «Константин», до літа того ж року її доставили в Раїмське укріплення поблизу гирла Сир-Дар’ї. У 1849 році під керівництвом російського мореплавця і географа штабс-лейтенанта Олексія Бутакова була проведена перша наукова експедиція по опису Аральського моря, організована Військовим міністерством. В складі її діяльності була проведена загальна розвідка (огляд та обслідування місцевості з ціллю вибору положення астрономічних та геодезичних опорних пунктів для обґрунтування топографічних досліджень) Аралу, зроблений промір глибин, зроблена повне змалювання острова Барса-Кельмес, відкрита і вивчена група островів Відродження, проводилися астрономічні та метеорологічні спостереження, опис льодової обстановки в зимовий час, а також було проведено збір зразків корисних копалин. У 1850 році гідрографічим департаментом Морського міністерства була видана Морська карта Аральського моря.

Саме на клопотання Бутакова перед командиром Окремого Оренбурзького корпусу В. Обручовим Тараса Шевченка було включено до складу експедиції як художника. Перебуваючи в складі Аральської експедиції, він виконав 170 мистецьких творів: 90 – на окремих аркушах, 80 – у двох альбомах.