національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Вид на Пантелеймонівський міст (Копія з літографії Василя Карловича Треттера (Гійома Вільгельма)) (літографія, 1820-і)

Автор  

Копія з літографії Василя Карловича Треттера (?) (Гійома Вільгельма)

 

Назва 

«Вид на Пантелеймонівський міст»

 

Рік виконання

1820-ті роки

 

Місце виконання

Санкт-Петербург (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Літографія

 

Пов’язання з Т. Г. Шевченком або Україною

Майже навпроти зображеного праворуч Михайлівського замку (?), знаходився Третій відділ власної його імператорської величності канцелярії (див. відповідну статтю) – орган політичного розшуку й слідства в царській Росії (див.Російська імперія)в середині ХІХ століття. В 1847 році Шевченка (?) ув’язнили в казематі «Третього відділу» на час слідства у справі Кирило-Мефодіївського братства (?), якою керував той же відділ. За ухвалою «Третього відділу», затвердженою Миколою І (див. відповідну статтю), Шевченка заслали рядовим в Окремий Оренбурзький корпус (?) під суворий нагляд із забороною писати і малювати. Коли 1850 року поета заарештували вдруге, його справу, одночасно з військовою владою, розслідував і «Третій відділ». У 1857 році після звільнення Шевченка з військової служби, за ним встановлено суворий поліцейський нагляд. В 1880 році «Третій відділ» ліквідовано, а його функції передано департаментові поліції Міністерства внутрішніх справ.

Михайлівський замок Шевченко згадував у повісті «Художник» (див. відповідну статтю).

 

Мистецтвознавчий аналіз

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Пантелеймонівський міст – ланцюговий міст, в центральній частині Санкт-Петербурга через річку Фонтанку (?) біля Літнього саду (?). Був збудований в 1823 – 1824 роках за проектом инженерів В.К. Треттера та В.А. Хрістіановича, став першим в Росії міським транспортним підвісним мостом. Міст, як і прилегла до нього вулиця, отримали назву від Пантелеймонівської церкви, що знаходиться поблизу. В 1906 році він був розібраний і збудований новий сталевий однопрогінний арочний міст, відкритий для руху в 1908 році і існує по сьогоднішній день.

Михайлівський замок збудований в 1797 – 1800 роках за проектом В.Баженова архітектором В.Бренна за наказом Павла І (див. відповідну статтю), який бажав зробити його своєю головною резиденцією. Назва його походить від імені Св.Михаіла, в день якого замок був освячений. В 1822 році переданий Інженерному відомству і перейменований на Інженерний замок; в ньому знаходилося військово-інженерне училище. Нині це філіал Російського музею (?).