національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет Гаврила Родзянка (акварель, 1845)

Автор

Шевченко Тарас Григорович(?) 

 

Назва

Портрет Гаврила Родзянка (?)

 

Рік виконання

24 липня – 19 серпня 1845

 

Місце виконання

село Веселий Поділ (?) Хорольського повіту, Полтавської губернії (нині Семенівського району, Полтавської області)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

 

Історія створення

У 1845 році під час подорожі по Україні Шевченко гостював у маєтку Аркадія Родзянка (див. відповідну статтю) в селі Веселому Подолі (Родзянках) на запрошення господаря та виконав портрет його дворічного сина.

 

Мистецтвознавчий аналіз  

На портреті зображено сина поміщика села Веселий Поділ Аркадія Гавриловича Родзянка – Гаврила Родзянка. Подано зображення дворічної дитини, одягнутої в козацьке вбрання. В руці дитина тримає невелике яблуко, яке підсилює  безпосередність дитячого образу.

У портреті завдяки майстерності передачі світла Шевченко виявляє колірні градації костюма, який натякає на оточення та його вподобання, а також підкреслює індивідуальність портретованого. Важливе значення має контур – плавний, але разом з тим пружний. Передаючи своєрідність зовнішності дитини, художник одночасно підкреслює його гармонійність. 

Акварельним портретам Шевченка 1845 - 1847 років, до яких належить портрет Гаврила Родзянка, притаманна стримана композиція, а також статичність загального малюнка.

Графічні твори Шевченка, серед яких цілий цикл акварельних портретів, стали новим явищем у розвитку портретного жанру ХІХ століття на Україні. Вони є доказом зрослої майстерності Шевченка-портретиста та розкривають його новаторство у зображенні реалістичних портретних форм.

 

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

 

Примітки

На паспарту до малюнка (не збереглося), з яким робота була подарована Харківській картинній галереї (?) його власником Гаврилом Родзянком, був зроблений напис тушшю невідомою особою: «Рисунокъ Т.Г.Шевченка, написанъ въ Родзянкахъ Хорольск. у. П. губ. изображенъ малолетний сын Арк. Родзянки Гавріилъ. Пожертвованъ музею въ 1911 году Гавріиломъ  Арк. Родзянкомъ».