національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Гурт селян та інші начерки (олівець, 1846)

Автор 

Шевченко Тарас Григорович(?) 

 

Назва

«Гурт селян та інші начерки»

 

Рік виконання

липень – серпень1846 року

 

Місце виконання

могила Перепет (див. відповідну статтю) Васильківського повіту Київської губернії (нині Васильківського району Київської області)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

 

Історія створення

Начерки виконані під час роботи у Київській Археографічній комісії (див. Временная комиссия для разбора древних актов), зокрема, під час археологічних розкопок могили Перепет (50 кілометрів на південний захід від Києва в околиці села Фастівець поблизу містечка Фастова). Під час археологічних розкопок Шевченко замальовував типи селян, які там працювали та окремі побутові сцени. Дослідник Петро Жур (?) зазначив: «Могилу Переп’ят він замалював нашвидку, побіжно тільки один раз. Його більше цікавило спілкування з людьми, що працювали на розкопках, яких він замальовував, то з лопатами в руках, то навколо казана з кашею, то коли вони відпочивали, прилігши на землю…».

 

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку зображено жанрову сцену: гурт селян, що розташувались на відпочинок біля дерева: вони сидять, лежать, стоять, а один їсть із широкої миски. Навколо окремі постаті селян та невелике теля.

 

Де зберігається

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

На звороті аркуша начерки: «Сільські будівлі (?)».

Варіанти зображеного мотиву: олівцевий рисунок «Коло каші» (див. відповідну статтю),  олівцевий начерк «Кашовари» (?) з альбому 1845 року (?).