національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Заболотський Петро. Портрет Івана Сошенка і Якима Заболотського (туш, 1834)

Автор  

Заболотський Петро Юхимович (?) 

Назва 

«Портрет Івана Сошенка і Якима Заболотського»

Рік виконання 

1834

Місце виконання 

Санкт-Петербург (див. відповідну статтю)

Техніка, стиль, епоха 

Папір, туш

Історія створення

З 1833 року Іван Сошенко (див. відповідну статтю) стає стороннім учнем (див. статтю «Учень-академіст і сторонній учень») петербурзької Академії мистецтв (див. відповідну статтю), де вже вчився  Петро Заболотськийй. Можливо саме в стінах цього закладу розпочалася їх творча дружба, свідченням якої став даний портрет.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

Іван Сошенко (2.06.1807 – 30.07.1876) – український художник, педагог. Друг Шевченка (?). Вчився в петербурзькій Академії мистецтв (1834-1838). Сошенко познайомився з Шевченком  між  1834 і 1836 роками в Петербурзі і один з перших звернув увагу на художній хист молодого митця. Познайомив його з Євгеном Гребінкою (див. відповідну статтю), Василем Григоровичем (див. відповідну статтю), Олексієм Венеціановим (див. відповідну статтю). Деякий час Сошенко і Шевченко жили на одній квартирі. Шевченко зустрічався з Сошенком у Ніжині (див. відповідну статтю) 1846 та в Києві (див. відповідну статтю) 1859, листувався з ним. У травня 1861 Сошенко супроводив домовину Шевченка до Канева (див. відповідну статтю).

Мистецтвознавчий аналіз

Іван Сошенко розповідав, що познайомився з Шевченко, коли вчився в Академії мистецтв в «гіпсових головах», «або ж ні, здається вже в “фігурах”». Портрет Сошенка (на аркуші ліворуч) відноситься до цього часу.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка (?)