національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Деруа Адам. Загальний вигляд міста Вільно (Костел Місіонерів) (літографія, акварель, п. пол. ХІХ ст.)

Автор  

Адам Деруа (?) 

 

Назва

«Загальний вигляд міста Вільно (Костел Місіонерів) »

 

Рік виконання

перша половина ХІХ століття

 

Місце виконання

Париж (див. відповідну статтю), видавництво Лемерс’є (?)

 

Техніка, стиль, епоха

Літографія (?), акварель

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

У Вільно (див. відповідну статтю) (тепер Вільнюс) Шевченко (?) жив з осені 1829 до лютого 1831 року як козачок пана Енгельгардта (див. статтю «Павло Енгельгардт»).

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

На гравюрі зображений костел Вознесіння (Місіонерів), що на вулиці Субачяус, 28.

В 1695 році за колишнею міською стіною, неподалік від воріт Субачяус, на горі Спасителя за ініціативою Т.Плятера (?) і за рахунок місіонерів були закладені костел і монастир. В 1753 році будівництво було завершено.

Костел відноситься до найбільш витончених і вишуканих вільнюських будівель пізнього барокко, а дві його високі башти і бабинець витримані в стилі рококо. Своїми легкими і пропорційними баштами, обтічними кутами, прикрашеними декоративними вазами, решітками і ажурними хрестами він різко виділяється з панорами міста.

До костела прилягає монастир місіонерів, збудований в 1640 – 1650 роках. Тут в 1773 – 1844 роках діяла Семінарія ксьондзів Вільнюської єпархії, яка славилася своєю бібліотекою. Вважається, що це був найбільший монастир Вільнюса. З 1803 року тут працювала парафіяльна школа. Згодом призначення монастиря багато разів змінювалось. В теперішній час там знаходиться  лікарня. В 1993 році костел переданий Вільнюському єпископату, ним тимчасово користується Литовський національний музей (?).