національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Мотронинський свято-троїцький монастир

Назва

Свято-Троїцький Мотронинський монастир

Місцезнаходження

Знаходиться у реліктовому Мотронинському лісі, в урочищі Холодний Яр поблизу села Мельники Чигиринського району Черкаської області.

Коротка довідка

Як чоловічий монастир започаткований ймовірно у ІІ половині ХVІ століття. За монастирськими переказами перші згадки про обитель датуються XІІ століттям. Був одним із найвідоміших монастирів у козацьку добу, користувався підтримкою православних ієрархів. Видатними ігуменами обителі, що зробили великий внесок у її розвиток у XVIII столітті, став Ігнатій (Устим Сохненко) та з 1753 році ігумен Мельхіседек (Значко-Яворський).

Монастир завдяки своєму географічному розташуванню був у центрі розвитку  гайдамацького руху. Після 1793 року перейшовши у відання Київської єпархії, монастир стає позаштатним з невеличкою кількістю ченців та послушників. Наприкінці ХІХ століття у Свято-Троїцькій церкві монастиря поруч із іконами висіли портрети ватажків Коліївщини 1768 року Максима Залізняка та Івана Гонти.

Від 1911 року діє як жіночий монастир. За радянської влади у 1921 році у монастиря відібрали 250 десятин землі. 21 листопада 1929 року духовну обитель було остаточно ліквідовано. З 1991 року монастир відновлено як жіночий православний  монастир.

Зв'язок з Т. Г. Шевченком

Тарас Шевченко побував в монастирі в 1845 році. Він намалював акварельний малюнок обителі – «Мотрин монастир» (малюнок із альбому 1845 р., аркуш 11-й). Шевченко згадує монастир в контексті гайдамацького руху, що є однією із важливих тем його творчості.