національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Штернберг Василь. Замість чаю ми поголились (олівець, 1840)

Автор  

Штернберг Василь Іванович (див. відповідну статтю)

 

Назва

«Замість чаю ми поголились»

 

Рік виконання

20 березня 1840

 

Місце виконання

Санкт-Петербург (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

 

Історія створення

В 1840 Штернберг і Шевченко (?) жили на одній квартирі в Петербурзі. З того часу збереглося багато начерків, що розповідають про їх буденне життя, яке було небагатим. Іноді траплялося так, що і на чай не вистачало грошей. «Вместо чаю мы побрились» – такий підпис зроблено над замальовкою.

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

В.Штернберг (12.02. 1818 – 8.11.1845) – художник. У 1838 познайомився з Шевченком, став одним з його найближчих друзів. Разом вони відвідували літературні і музичні вечори, театри, бували у спільних знайомих. У «Кобзарі» 1840 року (див. відповідну статтю) Шевченко присвятив Штернбергу поему «Іван Підкова» (див. відповідну статтю). Як фронтиспис у цій книзі вміщений офорт Штернберга «Кобзар з поводирем» (?).

 

Мистецтвознавчий аналіз

На аркуші  накреслено профільне зображення Шевченка, за ним – Штернберга, які голяться перед дзеркалом. Праворуч від них нарисовані ноги, під якими підпис: «Ноги Карла Ивановича Іохима(?)» (приятель Шевченка часів навчання). У правому нижньому куті ще два дещо шаржовані профілі Шевченка, трохи перекриті підписом про ноги Іоахіма.

 

Де зберігається

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)