національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Гудовський Іван Васильович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Гудовський Іван Васильович

Роки життя (за новим стилем)

? – 1860

Діяльність  

Український художник, фотограф.

Коротка біографія  

У 1844 – 1848 роках – сторонній учень петербурзької Академії мистецтв, після закінчення якої здобув звання некласного художника історичного живопису й портрета (1849).

Повернувшись на початку 1850-х роках в Україну, Гудовський оселився в Києві, де став одним із перших київських фотографів.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

Пирятин, Петербург, Київ.

Зв’язок ыз Т. Г. Шевченком

З Шевченком познайомився 1844 року під час навчання в Академії мистецтв. Деякий час вони разом мешкали на квартирі в будинку Юрія Бема на 2-й лінії Васильєвського острова (нині будинок №3). Відтоді їхні приятельські взаємини зберігалися до кінця життя. Шевченко доручив Гудовському організацію друкування і розсилання замовникам «Живописной Украины». У листі до Шевченка з Петербурга від 22 вересня 1845 року Гудовський писав: «Получив я від Вас двадцять п’ять карбованців, отдав Служинському 35 руб. 60 коп., зовсім розщитавсь, а печатать єму ніколи, дак я ледве отдав Долгову, да не знаю, чи так зробив. Ви мені пишете, щоб прислати 35 екз., дак я щитаю усякий екземпляр із 6-ти картин, дак так і розсилать буду…» У тому ж листі він дякував поетові, що той відвідав його родичів, коли проїздив через Пирятин у серпні 1845, і повідомляв: «Картина ще не розіграна» (Листи, с. 37). Можливо, йшлося про Шевченкову картину  «Селянська родина». Гудовський одержав за дорученням Шевченка в Академії мистецтв його атестат про закінчення навчання зі званням некласного художника.

Під час перебування у Києві в 1859 році поет жив на квартирі у Гудовського. Шевченко разом із Гудовським у серпні того ж року гостювали в будинку купця Смирнова (тестя Микола Лєскова).

У листі до Шевченка, написаному в жовтні – грудні 1859 року, Гудовський просив «дізнатися, де можна придбати і за яку суму пресований вал для прокатування позитивного фотографічного портрета. … Якщо можна дізнатися, то напишіть, як тепер фіксують після видрукування  портрет на папері, і, якщо можна, весь процес, як приготовити позитивний папір» (Там само. С. 141).

Відомо три фотографії Шевченка, які виконав Гудовський у 1859 році: на першій – Шевченко сидить на стільці, вдягнений у темний піджак і білу сорочку з темною краваткою; на другій – Шевченко на стільці в білому полотняному костюмі з палицею в руках; на третій – митець у білому костюмі з нахиленою ліворуч головою (Володимир Яцюк заперечує причетність Гудовського до останньої світлини, датуючи її 1860 роком; див.: Яцюк В. Таїна Шевченкових світлин. К., 1998. С.69–74).

З останнього знімка Шевченко 1860 року створив офортний автопортрет.