національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Гулак-Артемовський Семен Степанович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Гулак-Артемовський Семен Степанович

Роки життя (за новим стилем)

16 лютого 1813 – 17 травня 1873

Діяльність  

Український і російський оперний співак (баритон), композитор, драматург.

Коротка біографія  

Народився 16 лютого 1813 року в місті Городище, тепер Черкаської області. Навчався 1824 – 1830 роках в Київському духовному училищі, 1835 – 1838 роках – у Київській духовній семінарії. У 1838 році, послухавши спів юнака, композитор Михайло Глінка забрав його до Петербурга, де опікувався його музичною освітою. Гулак-Артемовський удосконалював вокальну майстерність в Італії. Співав у Флорентійському оперному театрі, був солістом імператорської опери в Петербурзі у 1842 – 1864 роках, Великого театру в Москві у 1864 – 1865).

Автор однієї з перших опер на україномовне лібрето «Запорожець за Дунаєм». Автор вокально-хореографічного дивертисменту «Українське весілля», лібрето і музики до водевілю «Ніч під Івана Купала», романсів «Стоїть явір над водою»(присвятив Шевченку).

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною (географічний чинник)

Городище, Київ, Петербург, Москва, Флоренція.

Зв’язок із Т. Г. Шевченком

Шевченко познайомився з Гулаком-Артемовським восени 1838 року в Петербурзі, й відтоді щиро дружили. Поет мав великий вплив на формування світогляду композитора. Під час заслання Шевченка Гулак-Артемовський не раз допомагав йому. Після повернення із заслання вони часто зустрічалися. Композитор присвятив своєму другові пісню «Стоїть явір над водою».