національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Знахар (олівець, туш, 1841)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?) 

 

Назва

«Знахар». Ілюстрація до однойменного твору Григорія Квітки-Основ’яненка

 

Рік виконання

квітень 1841 – жовтень

 

Місце виконання

Санкт-Петербург(див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець, туш, перо, пензель

 

Історія створення

Ілюстрація до нарису «Знахар» для збірника «Наши, списанные с натуры русскими» (?) [Наши, списанные с натуры русскими. – СПб., 1841] виконана на прохання Г.Ф. Квітки-Основ’яненка (див. відповідну статтю), який, побачивши начерки українських типів на берегах одного з листів Шевченка до нього, 22 березня 1841 року відповів автору: «Александр Павлович Башуцкий (?) друкує дуже мудру книжку. Там будуть усякії народи: і школярі, і купці, і ковалі, і усякі. Я списав нашого “Знахаря”. І як треба до нього картинки, то я ваших вирізав та й послав йому, бо на виду він настояще так дивиться, як треба знахарю (?), що обдурює народ і мошеннича; та й вона дивиться на нього теж лукаво. Припадають вони обидва до моєї казки, тільки не знаю, щоб хто йому обділав як треба їх по-нашому, так я і указав на Вас і прохав його сеє письмо відіслати до Вас. Коли проситиме Вас об сім, то, будьте ласкаві, учешіть наших так, щоб пальці знати було, щоб наші на славу пішли. Як знаєте, так з ним і сконпонуйте, бо й він также штука на усяке діло» [Листи до Тараса Шевченка. – К., 1993. – С.9].

Нарис Квітки-Основ’яненка, створений на оригінальному українському матеріалі, написано на замовлення редактора-упорядника та одного з авторів збірника О.П. Башуцького, родича письменника.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Шевченко виконав ілюстрацію, так званий «тип», із властивим йому узагальненням образу основного персонажа, його психологічною характеристикою. Вона увійшла до тринадцятого випуску збірника. Дереворит, уміщений у збірнику, дещо відрізняється в деталях від оригіналу Шевченка.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка(?)

 

Примітки

На звороті ілюстрації  – ескіз «Біля хворого» (?).