національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Березань

Назва: 

село Березань (колись сотенне місто Переяславського полку)

Коротка довідка

Березань село Переяславського повіту Полтавської губернії (тепер місто обласного підпорядкування Київської обл.). Розташоване на річці Недрі в східній частині області за 75 км від Києва по трасі Київ-Харків (65 км від Києва залізницею). Залізнична станція.

Перші згадки про Березань датуються XVII століттям. У 1616 році поселення було власністю князя Острозького. З 1648 року сотенне місто Переяславського полку. Так, московські князі Іван, Петро і Софія Олексійовичі, на прохання переяславського полковника Радіона Райча, підтверджують грамоту царя Олексія Михайловича від 1674 року і універсал гетьмана Івана Мазепи від 4 липня 1687 року про дарування йому місто Березані й млинів на ріці Недрі Переяславського полку (Москва, 15 червня 1688).

Зв'язок з Т. Г. Шевченком:

Тарас Шевченко приїжджав у це село в 1843 році до етнографа Платона Лукашевича. Тут 9 жовтня 1843 році написав вірш «Розрита могила». Згадки про Березань та її околиці є в повісті «Близнецы» та в «Археологічних нотатках». В Березані встановлено погруддя Шевченка, одну з вулиць названо ім’ям поета.