національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Березова Рудка

Село Березова Рудка

Місцезнаходження:

Пирятинський повіт Полтавської губернії (тепер Пирятинський район Полтавської області), розташоване на річці Перевід.

Коротка довідка

Село засноване в 1717 році гетьманом Іваном Скоропадським. У 1752 році його у нащадків гетьмана викупили Закревські й зробили своїм родовим маєтком. У Березовій Рудці вони проживали впродовж п’яти поколінь – до революції 1917 року.

Палацово-парковий комплекс в стилі провінційного класицизму садиби Закревських кінця XVIII – початку XIX століття разом із могильником доби Київської Русі XII століття входить до Березово-Рудківського народного історико-краєзнавчого музею, створеного в 1974 році. Комплекс складається з палацу Закревських (1838), парку (пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення) площею 45 га та піраміди-мавзолею родини Закревських (1899).

Зв'язок з Т. Г. Шевченком:

У 1843 і 1845-47 роках Шевченко часто їздив у Березову Рудку в гості до братів Закревських, особливо заприятелював він з Віктором Закревським – наймолодшим серед трьох братів, ротмістром у відставці, людиною демократичних поглядів. У Березовій Рудці поет спілкувався з дружиною Платона Закревського — Ганною Закревською, теплі й ніжні спогади про яку він проніс через усе своє життя. В цьому селі Шевченко виконав на замовлення олійні портрети Платона та Ганни Закревських (1843).

На колишньому палаці Закревських встановлено меморіальну дошку. Збереглися також альтанка, в якій любив сидіти поет, і дерево, яке називають Шевченковим.