національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Псьол Глафіра Іванівна

Прізвище, ім'я, по-батькові

Псьол Глафіра Іванівна (за чоловіком Дунін-Борковська)

Роки життя (за новим стилем)

24 жовтня 1823 – 26 квітня 1886

Діяльність

Українська художниця

Коротка біографія

Талановита учениця Тараса Шевченка, малювала Шевченка та Гоголя. Сестра української поетеси Олександри Псьол.

Глафіра народилась в селі Псьолівка Полтавської губернії (нині Псільське Полтавскої області). Батько Іван Михайлович служив в канцелярії Миколи Григоровича Рєпніна. В сім’ї було семеро дітей. Після смерті батьків дітей, що ще були зовсім малими порозбирали на виховання родичі. Сестри, Глафіра, Олександра і Тетяна потрапили в сім’ю князя Миколи Рєпніна. Дівчата вчились в Полтавському інституті благородних дівиць, отримали хорошу освіту. Глафіра, крім того, мала талант до малювання, а Олександра - до поезії. (Українська поетеса Олександра Псьол, найвідоміша поезія «Свячена вода», саме цю поезію, не називаючи її автора, Тарас Шевченко високо оцінив і прославив у передмові до нездійсненного видання «Кобзаря» 1847року.

Глафіра Псьол доводилась далекою родичкою Миколі Гоголю. Він сам називав її кузиною. Зберігся портрет Гоголя виконаний Глафірою.

Одружилась з Петром Дмитровичем Дунін-Борковським, поміщиком, нащадком давнього роду української шляхти.

На прикінці життя, уже вдовою, мешкала в Петербурзі разом зі зведеною сестрою Варварою Миколаївною Рєпніною. Померла в Москві. 

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною

село Псільське, місто ЯготинКиїв, ПетербургМосква.

Зв’язок із Т. Г. Шевченком

З Шевченком познайомилась у 1843 році в Яготині, під час першої подорожі Шевченка в Україну. Тарас Шевченко став її наставником з малювання. В художній роботі Глафіра Псьол користувалась порадами Шевченка. Зберігся незавершений портрет Тараса Григоровича, виконаний Глафірою в Яготині. Сестри Псьол разом з Варварою Рєпніною насолоджувались Шевченковими віршами, коли він їх читав. Про це писатиме в спогадах та листах сама княжна.

Зустрічались вони і в 1846 році в Києві. Її імя часто зустрічаєься в листах Андрія Лизогуба та Варвари Рєпніної.

Висловлювання про діяча відомих дослідників культури та науки

«Сестры Псел были весьма образованные и талантливые девушки. Глафира Ивановна прекрасно рисовала, а Александра Ивановна недурно писала малороссийские стихи», - Микола Стороженко.