національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Суханов-Подколзін Борис Гаврилович

Прізвище, ім'я, по-батькові

Суханов-Подколзін Борис Гаврилович

Роки життя (за новим стилем)

2 листопад 1847 – 16 травня 1904

Діяльність

Полковник, учень Тараса Шевченка

Коротка біографія  

Народився у родині Наталі Суханової та Григорія Подколзіна (поміщиків зі Слобожанщини), знайомих Шевченка.

Хлопчиком у 1858 – 1860 роках брав у Шевченка уроки малювання.

Борис та його брат Гаврило Суханови-Подколзіни були приписані до Старобільського повіту. Гаврило вже в чині генерал-майора був почесним мировим суддею Старобільська, помер у лютому 1901 року. Старший брат Борис прожив на три роки довше, став соціал-демократом, помер в місті Павловську Воронезької губернії і похований на Воздвиженському цвинтарі.

Посмертно присвоєно чин генерал-лейтенанта. Всю свою нерухомість заповів місту Павловську.

Місця де перебував, працював, зв'язок з Україною  

Петербург, Павловськ

Зв’язок із Т. Г. Шевченком

Познайомився з Тарасом Григоровичем в будинку своєї матері Наталі Суханової. Тарас Шевченко на той час (1858 рік) мав скрутне матеріальне становище, мешкав на горішньому поверсі Академії в своїй майстерні Щоб хоч якось допомогти Шевченку, Толстой домовився з Наталею Сухановою, що вона сплачуватиме гонорар за уроки малювання, які братиме її старший тринадцятирічний син Борис у Тараса Григоровича.

Борис Гаврилович Суханов-Подколзін в 1885 році опублікував спогади в часописі «Киевская старина» ( № 2, СС.229-240) під назвою «Спогади про Шевченка його випадкового учня, де розповів про те, як три рази на тиждень ходив до майстерні вчителя, «малював горщика для квітів майже рік, після чого відпало будь-яке бажання малювати». Іноді Борис і сам ставав натурником для Тараса Григоровича. В цей час він і намалював портрети обох синів Суханових – Бориса та Гаврила, які подарував матінці підлітків. Останній раз малюнки експонувались у Києві в 1939 році, потім без сліду щезли. І лише 15 вересня 2009 року один з малюнків (старшого сина Бориса Гавриловича Суханова-Подколзіна ) його онучка, відома британська церковна діячка Мар’яна Грінн разом з рукописом спогадів та родовим архівом привезла до Росії і подарувала Інституту Генеалогії Російської національної бібліотеки.