національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Гирявка

Назва

село Гирявка (Гирівка)

Місцезнаходження

Конотопський повіт Чернігівської губернії (з 1923 року – село Шевченкове Конотопського району Сумської області)

Коротка довідка

Шевченкове (колишня Гирівка) виникло в середині XVII століття. Залишалося вільним селом до 1689 року, потім було віддане Іваном Мазепою сербському підприємцю Радичу. Ставши гирявським «державцею» Радич почав тут скуповувати землі і скупив їх 1200 десятин. Після Радича з 1709 року і до кінця XVIII століття тривали суперечки між зятями Радича (їх у нього було 5) за володіння Гирівкою.

З 1750-их років Гирявка – село у складі Голінської сотні Прилуцького полку.

У кінці XVIII століття в селі Гирівці з’явилися нові землевласники. У цей період одна із дочок Лащинських (дочка Афанасія Лащинського – зятя Радича) виходить заміж за шляхтича Матвія Ілліча Лазаревського, який протягом 45-річної чиновницької служби перебував на незначних посадах. У власності Лазаревського в селі Гирівці та на хуторі Таранському було 23 селян чоловічої статі і різної землі 70 десятин, і за дружину дали в посаг 15 душ чоловічої статі селян і 80 десятин землі. Сім’я Лазаревських не мала дружніх або родинних зв’язків з місцевими поміщиками, більше того, між ними складалися неприязно-ворожі стосунки.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

З 21 по 25 серпня 1959 року Шевченко, повертаючись із України до Петербурга, зупинився у Гирявці, гостюючи у матері своїх приятелів братів Лазаревських – А.Лазаревської. Тут він намалював її портрет, подарував їй автограф вірша «Садок вишневий коло хати». У Гирявці поет написав один з варіантів вірша «Ой по горі роман цвіте», записав народну пісню «Теши, [си]ну, ясенину».

Згадки про це село є в листі Шевченка до Михайла Лазаревського від 10 липня 1859 року, де поет висловлює намір відвідати Гирявку, аби побачитися з Лазаревським, який у листі від 17 червня 1859 року сповіщав, що наприкінці червня, можливо, поїде в Україну. У Гирявці Шевченко зустрівся з Федором Лазаревським.

У 1959 році тут споруджено пам’ятник поетові. При школі відкрито музей Т.Г. Шевченка. Одну з вулиць села названо ім’ям поета.