національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Глухів

Назва

місто Глухів

Місцезнаходження

повітове місто Чернігівської губернії (тепер районний центр Сумської області)

Коротка довідка

Вперше згадується як місто Чернігівського князівства в Іпатіївському літописі у 1152 році. У другій половині XIV століття до Литви було приєднано Чернігівсько-Сіверську землю, куди входив і Глухів. До складу Російської держави місто увійшло 1503 року, а 1618 року Глухів відійшов до Речі Посполитої. Від Польщі Глухів одержав Магдебурзьке право.

Після сплюндрування 1709 року Батурина військами Петра І став резиденцією гетьманів Лівобережної України І.Скоропадського, П.Полуботка, Д.Апостола, К.Розумовського. Глухів – місце розташування першої (1722-1727 рр.), згодом – другої (1764-1786) Малоросійських колегій, створених з метою посилення в Україні імперської адміністративної влади і поступової ліквідації автономії України.

У Глухові народилися і одержали початкову освіту в співацькій школі видатні діячі світової музичної культури, засновники хорового співу ХVІІ століття композитори М.Березовський і Д.Бортнянський.

Глухів відомий архітектурними пам’ятками, занесеними до державного реєстру національного культурного надбання України: Миколаївська церква – споруджена у 1696 році завдяки місцевим меценатам братам Миколі та Федору Терещенкам; Спасо-Преображенська церква та Київська брама міської фортеці.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком

У часи Шевченка через Глухів проходив тракт з Києва до Москви. Поет проїжджав тут, коли подорожував по Україні чи повертався до Петербурга. Вперше був у лютому 1844 року. Тут він оглянув історичні місця й пам’ятки, колишні резиденції українських гетьманів і Малоросійської колегії.

Шевченко був у Глухові й у квітні 1845 року. Враження від перебування в цьому місті він описав у повісті «Капитанша». Згадки про Глухів є й у поемі «Сон» та поезії «Іржавець».

Востаннє поет відвідав Глухів у серпні 1859 року, коли, полишаючи Україну, їхав у Петербург.

4 травня 1861 року через Глухів везли домовину з тілом Шевченка.