національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Форт Карабутак (сепія, 1848 - 1850)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва 

«Форт Карабутак»

 

Рік виконання

21 травня 1848  – 15 січня 1850

 

Місце виконання

Форт Карабутак (див. відповідну статтю) (тепер село в Айтекебійскому районі Актюбинскої області, Казахстан).

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

 

Історія створення

Малюнок виконано під час Аральської описової експедиції (див. відповідну статтю). В повісті «Близнецы» (див. відповідну статтю) Шевченко згадує про форт Кара-Бутак: «Мы встановились на речке Кара-Бутаке, вблизи воздвигавшегося в то время форта. Здесь у нас была дневка».

 

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку зображено форт на високій горі, розташований поблизу невеликої річки. Форт схожий на середньовічний замок. На майже прямовисній стіні височить зубчата башня з флагштоком. За башнею на стіні – постать вартового. За стіною видніється дах казарми. Ззовні біля стіни форту – кілька будівель. Місцевий колорит підсилюють постаті казахів і невеличке шатро на березі річки.

Для акварелі характерні майстерний розподіл планів, багата й своєрідна кольорова гама з тонкими переходами відтінків, легкість передачі пасма хмар на сірому однотонному небі.

 

Місце збереження               

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

За даними О.І. Макшеєва (див. відповідну статтю), форт Карабутак закладений 21 травня 1848 року, а закінчений до жовтня 1848-го: «В Кара-Бутаке мы отдыхали целые сутки. Форт был уже окончен; он был построен на крутом, скалистом берегу речки того же имени, в виде редута...» (А.Макшеев, Путешествия по киргизским степям и Туркестанскому краю. – СПб., 1896. – С.31). «В одном углу вала поставлено орудие, а в другом устроена сторожевая башня. Внутри форта сделаны казармы из привозного с линии леса» (там же, ст.76). «Издали форт походил на рыцарский замок» (там же, ст.78-79).

Шевченко  до акварелі виконав  ескіз олівцем, а також зобразив форт з іншого боку  у сепії «Форт Карабутак».

В альбомі Обручових (зберігається в НМТШ) є копія з акварелі, виконана, можливо, О.Бутаковою (див. відповідну статтю).