національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Київ із-за Дніпра (олівець, 1843)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?) 

 

Назва

«Київ із-за Дніпра» (рисунок із альбому 1840 – 1844 років)

 

Рік виконання

1843

 

Місце виконання

Київ (див. відповідну статтю). Правий берег Дніпра зображено з Труханового острова.

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

 

Історія створення

19 травня 1843 року Шевченко виїхав із Петербурга (див. відповідну статтю) в Україну Білоруським трактом (?)  і на початку червня прибув до Києва, де виконав рисунок.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Рисунок виконано на звороті 10 аркуша, але, за альбомною нумерацією, – на 19 сторінці (форзац як сторінку не нумерують). Це – один із двох олівцевих рисунків Шевченка, на якому зображені Дніпрові гори з місця, де проходила Наводницька переправа.

На рисунку художник зосередив увагу на високих гірських пасмах біля Дніпра (?) з архітектурними ансамблями Києво-Печерської лаври, Микільського собору з дзвіницею. Таким відкривався Київ поглядові подорожніх, що наближалися до нього з лівого берега Дніпра. Вдалині, ніби з плеса Дніпра, виринає Поділ (?) із церквами.

Поверх пейзажу внизу дорисовано дві постаті вершників, селянина, пором та курінь із кашоваром, як незавершений задум невідомої композиції. У вільній частині аркуша праворуч угорі зображені три начерки жіночих постатей: анфас, в спину, в профіль. Рисунок засвідчує звернення митця до пейзажного живопису й відсутність жодного впливу, зокрема, академічних настанов.

 

Місце збереження

Київ, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАНУ (?)