національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Кладовище Новопетровського укріплення (олівець, 1854 - 1857)

Автор

Шевченко Тарас Григорович (?) 

 

Назва

«Кладовище Новопетровського укріплення»

 

Рік виконання

1854 – липень 1857

 

Місце виконання

Новопетровське укріплення (див. відповідну статтю)  (нині місто Форт-Шевченко, центр Тупкараганського району Мангістауської області, Казахстан)

 

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, олівець

 

Історія створення

Шевченко виконав цей твір перебуваючи на засланні в Новопетровському укріпленні.

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

На кладовищі Новопетровського укріплення похований син Ускових. Він помер у Новопетровському укріпленні після приїзду туди разом із батьками – Агатою Омелянівною Усковою (див. відповідну статтю) та Іраклієм Олександровичем Усковими див. відповідну статтю), – мабуть, у червні 1853 року, про що Шевченко пише А.О. Козачковському (див. відповідну статтю) в листі від 30 червня 1853 року. Шевченкові належить проект пам’ятника Дмитрику Ускову, про що згадує Агата Омелянівна: «Сына нашого звали Димитрием. Ш[евчен]ко был архитектором его памятника. Он был сделан прекрасно Ш[евчен]ко сам следил за его работой. Он сделан был в рыцарском стиле из белого камня» (зберігається в Іл, ф. 77/124).

Можливо, один із двох пам’ятників, зображених на даному рисунку, і є пам’ятником на його могилі.

 

Мистецтвознавчий аналіз

На малюнку зображено військове кладовище. На трьох могилах стоять дерев’яні, скромні хрести. На останніх двох споруджено справжні пам’ятники. Пам’ятник, що з лівого боку, встановлено на кам’яному  двоярусному фундаменті. Він – чотиригранний, дерев’яний, із високою гострокінцевою верхівкою й хрестом. Восьмигранна призма – основна його частина – обкладена гладенькими плитами білого твердого вапняку. Вся ця невеличка споруда нагадує «лицарський» стиль в архітектурі, тобто це – той самий пам’ятник, про який говорила Агата Ускова. На другому плані зображено батарею № 2. Праворуч угорі чорнилом позначено: № 117-111.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Зображення іншої частини цього кладовища бачимо на рисунку «Надгробок на кладовищі Новопетровського укріплення»  (НМТШ г-557).