національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Коло каші (олівець, 1846)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Коло каші»

 

Рік виконання

липень – серпень 1846

 

Місце виконання

могила Перепет (див. відповідну статтю) Васильківського повіту Київської губернії (нині Васильківського району Київської області)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

 

Історія створення

Начерки виконані під час роботи у Київській Археографічній комісії (див. відповідну статтю), зокрема, під час археологічних розкопок могили Перепет (50 кілометрів на південний захід від Києва в околиці села Фастівець поблизу містечка Фастова). Під час археологічних розкопок Шевченко замальовував типи селян, які там працювали та окремі побутові сцени. Дослідник Петро Жур (див. відповідну статтю) відмітив: «Могилу Переп’ят він замалював нашвидку, побіжно тільки один раз. Його більше цікавило спілкування з людьми, що працювали на розкопках, яких він замальовував, то з лопатами в руках, то навколо казана з кашею, то коли вони відпочивали, прилігши на землю…».

 

Мистецтвознавчий аналіз

На рисунку зображено чотири чоловічі постаті селян, що сидять навколо казана та  їдять, на другому плані – дерева та окреслена наче постать жінки з дитиною. 

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка(?)

 

Примітки

На аркуші праворуч унизу чорнилом зроблений напис: «коло каши». На звороті рисунка начерк «Пейзаж».

Варіанти зображеного на рисунку мотиву: олівцевий начерк «Гурт селян та інші начерки» (див. відповідну статтю), олівцевий начерк «Кашовари» з альбому 1845 року (?).