національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Кунавин Александр. Усадьба в Качановке (акварель, 1803 - 1809)

Автор

Кунавін Олександр Михайлович (?)

 

Назва

«Садиба в Качанівці»

 

Рік виконання

1803 – 1809

 

Місце виконання

cело Качанівка Борзнянського повіту Чернігівської губернії (див. відповідну статтю) (тепер селище Ічнянського району Чернігівської області)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

 

Історія створення

Олександр Кунавін був запрошений Канцелярією генерал-губернатора (?) Лівобережної України (див. відповідну статтю) князя Олександра Куракіна (?) в Україну. Протягом 1803 – 1809 років він створив багато акварельних видів сіл, міст і містечок Чернігівщини, Полтавщини і Київщини.

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

Шевченко (?) був в Качанівці в 1843, 1859 роках. Власник Качанівки – Григорій Степанович Тарновський (див. відповідну статтю) дав згоду придбати у нього картину «Катерина» (див. відповідну статтю). Спостереження поета над побутом у маєтку дали йому матеріал для написання повісті «Музикант» (див. відповідну статтю), в якій він вивів Тарновського під іменем поміщика Арновського.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Акварелі Кунавіна відіграли певну роль у розвитку українського пейзажного живопису початку ХІХ століття. Найбільша цінність малюнків Кунавіна в їх документальності і правдивості. Архітектурний мотив явно поступається природі, яку художник трактував просто і інтимно.

Палацово-парковий ансамбль Качанівки виник у 1770-ті роки на Чернігівщини як резиденція графа Петра Румянцева-Задунайського (?). В кінці 70-х років ХVІІІ століття за проектом архітектора Карла Бланка (?) архітектор Максим Мосцепанов (?) спорудив на верхньому плато палац у формах псевдоготики, який зобразив Кунавін.

Під малюнком є напис олівцем «Вид села Качановки и дому с задней стороны, принадлежащей его сиятельству Графу Румянцеву» та чорнилом «Рисовал с натуры А. [ Кунавин ]».

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса