національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Мис Байгубек (акварель, 1848)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Мис Байгубек»

 

Рік виконання

1848

 

Місце виконання

Аральське море (див. відповідну статтю) (нині на кордоні Казахстану і Узбекістану)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель; графіка, пейзаж

 

Історія створення

Виконано під час Аральської описової експедиції (див. відповідну статтю), що тривала з 25 липня 1848 до 22 вересня 1849. Одним із завдань експедиції був обмір, зарисовка та інші дослідження мису Бай-Губек, куди експедиція висаджувалась 20 серпня 1848 року.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Акварель є прекрасною ілюстрацією до опису мису, зробленого Бутаковим (див. відповідну статтю).  Гірський берег, голі скелі з явно помітними пластами гірських порід. Рослинності майже немає, лише  де-інде помітні купки зелені. На першому плані – спокійне, освітлене сонцем море. Ліворуч – крута скеля з одвісним краєм. На другому плані – рівна скеля, що кутом видається в море. На тлі цієї скелі, біля самої води, Шевченко зображує маленьку людську постать, тим самим підкреслюючи велич гірських берегів. Далі зображено низку високих гостроверхих гір. Реалістично передані хмари доповнюють закінченість малюнка. Аральська описова експедиція мала науковий характер, тому малюнок мав не лише художню, а і науково-пізнавальну цінність – Шевченко майстерно передав геологічну структуру берегових скель.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Назва акварелі встановлена на підставі запису в щоденнику О.І. Бутакова за 20 серпня 1848 року: «Бай-Губек – единственный мыс, выдающийся в море далее прочих. За ним можно укрываться от N, NW, W и WSW ветров.

На нём две небольшие бухточки глубиною около 4 саж, с песчаным грунтом: одна выходит на ОSO, а другая на S. Первая замечательна тем, что белый известняк у горизонта воды, весь облити крою – по-видимому, весною рыба мечет тут икру и набивается туда в неимоверном множестве. Берег, вдающийся от заливчика, образует лощину, которая усыпана у моря округленными водою обломками известняка».

Шевченко замалював цей мис з двох різних позицій. Зображення того самого краєвиду, але з іншої точки, знаходимо на акварелі «Мис Бай-Губек» (зберігається в НМТШ, г-739).

Акварель «Мис Бай-Губек» в числі 12 малюнків, виконаних під час експедиції, Шевченко подарував О.Бутакову, який зберігав їх у себе все життя. Після смерті його дружини – Ольги Миколаївни Бутакової (див. відповідну статтю) (11 липня 1903) альбом перейшов до її прийомної дочки – Тетяни Захарівни Глазенап (?), яка у 1912 році передала київському міському музею 12 акварелей Шевченка, серед яких був малюнок «Мис Байгубек».