національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Місячна ніч на Косаралі (акварель, 1848 - 1849)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Місячна ніч на Косаралі»

 

Рік виконання

6 жовтня 1848 – 6 травня 1849

 

Місце виконання

острів Косарал (?), Аральське море (нині південно-східна частина Аральського моря; тепер цей острів з’єднався з суходолом), Казахстан)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

 

Історія створення

Акварель виконана під час зимівлі Аральської описової експедиції (див. відповідну статтю). 26 вересня 1848 експедиція прибула на Косарал і перебувала тут до 5 травня 1849. Наприкінці січня Шевченко поїхав до Раїма (див. статтю «Раїмське укріплення») і повернувся на Косарал в квітні 1849 року.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Акварель виконана в темно-сірих і синюватих тонах. Художник передав неповторний нічний пейзаж. Біля піщаної коси непорушно застигли шхуни, поставлені на зимівлю. На березі – човни і якір. Маленький собачка виє на місяць, що видніється з-за хмар. Його сяйво ніби позолотило спокійну поверхню води, місячна доріжка простяглася від берега до обрію.

Пейзаж «Місячна ніч на Косаралі» виконаний в дещо романтичному плані. Композиція, сам пейзаж при безперечній його реалістичності, створені в певному ліричному настрої.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Подібні зображення собаки і собачої голови знаходимо на малюнку Т.Шевченка «Укріплення Косарал взимку» (папір, сепія, 6 жовтня 1848 – 20 квітня 1849) і в альбомі 1846 – 1850 (див. статтю «Альбом Т. Шевченка 1848 – 1850»)  – олівцевий начерк «Жінка в кріслі. Начерки собаки» (зворот арк. 6).