національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Новопетровське укріплення з моря (акварель, 1853 - 1857)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва 

«Новопетровське укріплення з моря»

 

Рік виконання 

травень 1853 – липень 1857

 

Місце виконання 

Новопетровське укріплення (див. відповідну статтю) (нині місто Форт Шевченка, Казахстан)

 

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

 

Історія створення

17 жовтня 1850 року після чотирьохдобового плавання на поштовому човні Шевченко прибув до цього укріплення. Його зарахували в 4-ту роту 1-го лінійного батальйону. Митець перебував у Новопетровському укріпленні до 2 серпня 1857 року. Тут художником було створено багато мистецьких творів, серед яких чимало пейзажів.

 

Мистецтвознавчий аналіз  

На акварелі Новопетровське укріплення зображене з боку затоки. У композиції на передньому плані малюнка бачимо море, що простяглося вглибину аж до обрію. Ліворуч – крутий, мальовничо переданий берег. На задньому плані, на вапняковій скелі – укріплення та його архітектурні частини: флагшток та церква. Н. Ускова (?) згадувала: «Новопетровское укрепление […] представляло собой небольшой укрепленный пункт с девятью или десятью орудиями и было расположено на обрывистой известковой скале западной оконечности полуострова Мангышлака (див. відповідну статтю), верстах в трех от берега Каспийского моря. Небольшая каменная церковь, комендантский дом, караульный дом, госпиталь и несколько каменных флигелей для помещения нижних чинов и офицеров – вот все, что находилось в крепости и было окрашено в желтый казенный цвет. Около крепости, под горой, несколько армянских лавок, а кругом голая степь и ни признака растительности».

Митець широко передав панораму азіатської природи, серед якої вкраплені маленькими плямами будівлі укріплення. Акварель вирізняється особливою майстерністю в змалюванні неба, його віддзеркалення в морі, у розкритті безмежжя простору. Малюнок побудований на контрастному поєднанні теплих та холодних тонів з перевагою останніх.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Цей малюнок разом з іншими був подарований родині Іраклія Ускова (див. відповідну статтю), про що розповідала його донька Наталія Ускова: «Усковым на память о прожитом с ними времени и о самом себе Шевченко оставил портреты: жены коменданта Агафьи Емельяновны, со старшей дочерью на руках, Кати – няни Наташиной, в киргизском, костюме и пять пейзажей: на двух изображены ближайшие к укреплению аулы, на других двух комендантский сад […]; пятый пейзаж представляет вид самого Новопетровского укрепления со стороны моря». У зв’язку з цим початкова дата виконання пейзажу визначається часом призначення І.Ускова комендантом Новопетровського укріплення, кінцева дата – часом спілкування Шевченка з родиною Ускових.