національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Парубок з люлькою, голова селянина та хлопець з граблями (олівець, 1846)

Автор

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва 

«Парубок з люлькою, голова селянина та хлопець з граблями». Начерки

 

Рік виконання

липень – серпень 1846

 

Місце виконання

Могила Переп’ят Васильківського повіту Київської губернії (див. відповідну статтю) (нині Васильківського району Київської області)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, олівець

 

Історія створення

У 1846 році під Києвом (див. відповідну статтю) в районі Фастова (?) Київська Археографічна комісія (див. відповідну статтю) проводила археологічні розкопки давніх скіфських могил, що тривали з 2 до 14 липня. Експедицію очолював професор Микола Дмитрович Іванишев (див. відповідну статтю). Начерк був створений під час археологічних розкопок могили Перепет.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Він замальовував типи селян, які працювали на розкопках та окремі побутові сцени. «Могилу Переп’ят він замалював нашвидку, побіжно тільки один раз. Його більше цікавило спілкування з людьми, що працювали на розкопках, яких він замальовував, то з лопатами в руках, то навколо казана з кашею, то коли вони відпочивали, прилігши на землю…» (див.: Жур П. Дума про Огонь. – К., 1985. – Стор. 262.)

На малюнку три зображення: ліворуч – парубок, підібгавши руки в боки, та однією рукою підтримує запалену люльку, праву ногу відставив в сторону, посередині начерк голови людини, ймовірно селянина, праворуч – хлопець, що тримає на плечі граблі. 

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

На звороті аркуша начерк: «Селянин у брилі».