національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

«Портрет Рєпніної Варвари Миколаївни»

Автор  

Псьол Глафіра Іванівна

Назва

«Портрет Рєпніної Варвари Миколаївни»

Рік виконання

1839

Місце виконання

Женева, Швейцарія

Техніка, стиль, епоха

Полотно, олія

Історія створення

Портрет був написаний під час перебування родини Рєпніних в Швейцарі. Г.Псьол, їх вихованка, тоді вчилася живопису в ательє художника Й.Гогнунга.

Звязок з Т. Г. Шевченком або Україною

Княжна В.М. Рєпніна – близький друг Шевченка, дочка М.Г. Рєпніна-Волконського. Шевченко познайомився з нею у маєтку Рєпніних у Яготині в липні 1843 і між ними встановились дружні стосунки. Поет присвятив В.Рєпніній поему «Тризна» і подарував автопортрет (туш, перо; 1843). На клопотання Рєпніних міністр народної освіти на початку 1847 призначив Шевченка вчителем малювання в Київському університеті. Рєпніна високо цінувала талант Шевченка, допомагала поширювати естампи «Живописної України». В час заслання поета листувалася з ним., зверталась до начальника «Третього відділу» О.Орлова полегшити  його долю. У 1858 Шевченко відвідав М.Рєпніну в Москві і зробив запис про це в «Щоденнику».

Г.І. Псьол (по-чоловікові – Дунін-Борковська) – художниця. У1843 в Яготині познайомилася з Шевченком. В своїй художній творчості користувалася його порадами. Працювала над портретом Шевченка. Начерки до цього портрета є на сторінках її робочого альбома. В 1846 Г. Псьол  зустрічалася з Шевченком у Києві.

Мистецтвознавчий аналіз

Портрет виконаний у стриманій манері. Поворот погруддя, освітлення й моделювання обличчя нагадують композицію і зображальні засоби портрета М.Г. Рєпніна художника Й.Горнунга, який копіював свого часу Шевченко. Художниці вдалося передати поривчасту і пристрасну натуру княжни. Темні блискучі очі, невеличкі міцно стиснуті вуста свідчать про характер портретованої. На обличчі лежить печать страждань і доброти. В.Рєпніна з дитинства відзначалася палкою і поетичною душею, в 31 рік – зазнала немало розчарувань. М’якими переливами кольорів, густі тони яких жевріють у струмені неяскравого світла, плавними перегуками лінійних ритмів художницею створюється поетична оповідь про вразливу душу княжни.

Де зберігається

Київ, Національний музей Тараса Шевченка