національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

«Портрет Рудзинського Йосипа Федоровича»

Автор

Шевченко Тарас Григорович

Назва 

«Портрет Рудзинського Йосипа Федоровича»

Рік виконання

квітень – травень 1845

Місце виконання

Місто Кролевець Чернігівська губернії (тепер районний центр Сумської області)

Техніка, стиль, епоха

Полотно, олія

Історія створення

Імовірно, портрет був виконананий коли Шевченко гостював у батька Йосипа Рудзинського – повітового лікаря Федора Павловича Рудзинського (1765-1831).

Мистецтвознавчий аналіз

Твір немов відкриває собою окрему групу живописних портретів, виконаних під час другої подорожі по Україні. Незвичне композиційне рішення – подача погруддя в невеликому прямокутнику, загальний абрис скомпоновано по діагоналі. Благородно-гармонійний колорит, а саме контрасти триколірної гами створюють урочисто-стриманий настрій.

Портрет виділяється гостротою психологічної виразності, образ набуває особливої значущості, хоча навмисне позбавлений автором рис репрезентативності. Поза портретованого раптова і неспокійна, підкреслює рішучість й енергію його характеру.

Присутній динамізм композиції є характерною рисою романтичного портрета в еволюції живописного стилю творів Шевченка того часу.

У портретованого зображено на грудях 2 військові відзнаки, які мав Йосип Рудзинський: медаль за участь у турецькій війні 1828-1829 років та польським «Знаком отличия за военные достоинства пятой степени» за кампанію 1830-1831 років.

Де зберігається

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Йосип Федорович Рудзинський (1809 – р. см. невід.) – ротмістр, служив у Севському піхотному та Охтирському  гусарському полках, на початку 40-х років воював на Кавказі. 7 лютого 1843 року в зв’язку з хворобою вийшов у відставку у званні ротмістра та жив в Кролевці у свого батька. З 6 червня 1845 року Рудзинський вже працював у місті Орші окружним начальником державного майна.