національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Портрет Соколовського Миколи Павловича

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Портрет Соколовського Миколи Павловича»

Рік виконання 

1842

Місце виконання

Санкт-Петербург

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

Історія створення

Виконаний у роки навчання в Академії мистецтв, імовірно, на замовлення.

Мистецтвознавчий аналіз

Портрет демонструє швидке зростання майстерності Шевченко- портретиста,  учня Карла Брюллова. Як і в більшості інших творів цих років, зображення поясне, постать портретованого повернута у три чверті ліворуч; тло легенько накреслено тоном; освітлення умовне. Колорит будується на поєднанні кількох кольорів, тональне нюансування яких стримане. Холодну блакитно-зеленкувату гаму оживлено акцентами вохристо-червонястих барв.

Зоровим і змістовим центром твору є обличчя, уважно та прискіпливо промодельоване. На відміну від більшості портретів, автор не обмежується загальним відтворенням одягу й детально відтворює однострій поручика лейб-гвардії уланського полку. Характер та емоційний стан портретованого передано через середовище – незатишне порожнє приміщення з прямокутником холодного світла на другому плані. На виявлення людських якостей моделі Шевченко- портретист спрямував свої пошуки і в пізніших творах, виконаних в Україні.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

На звороті портрету – олівцем ескіз поколінного портрета чоловіка (Миколи Соколовського ?) з дівчиною, виконаний  невідомим художником-аматором.