національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет Івана Андрійовича Катеринича (акварель, 1846)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?) 

 

Назва 

«Портрет Івана Андрійовича Катеринича»

 

Рік виконання 

друга половина січня – перша половина лютого 1846

 

Місце виконання

село Марківці Козелецького повіту Чернігівської губернії (?) (нині Бобровицький район Чернігівська область)

 

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

 

Історія створення

Найімовірніше, з сімейством Катериничів Шевченко познайомився у селі Мойсівці (див. відповідну статтю) на іменинах Т.Г. Волховської (див. відповідну статтю), і ті запросили його до себе, замовивши портрети.

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною 

Катериничі володіли Марківцями з ХVІІІ століття. Перший їх власник Семен Катеринич був земським суддею у чині надвірного радника. Онук Семена Катеринча – П.А. Катеринич (?) – був співучнем Якова де Бальмена (див. відповідну статтю) по Ніжинській гімназії вищих наук (?) і ліцею князя Безбородька (?). Вони разом закінчили цей ліцей у 1832 році. Знайомство з Шевченковим другом (Яковом де Бальменом) було не останньою причиною того, що поет відгукнувся на запрошення. Поет жив не в будинку поміщика, а у невеликому флігелі, у глибині парку, де знаходилася бібліотека. В Марківцях Шевченко виконав вісім портретів членів сімї Катериничів.

 

Мистецтвознавчий аналіз  

І.А. Катеринич – середній син М.Ф. Катеринич (?), штабс-ротмістр.

В портреті постає образ молодого поміщика, який у звичній для себе позі сидить на стільці, тримаючи цигарку. Психологічна урівноваженність, спокій у виразі обличчя сприймаються як витримка і стриманність, характерні для людей вищого світу. Художник використовує насичені кольори для змалювання одягу, майстерно передаючи гладеньку тканину чорного сюртука. Ледь помітною заливкою позначає тло і м’яко, дрібними мазочками вимальовує обличчя.

На портреті ліворуч олівцем дата і підпис автора: «1846 Шевченко».

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка (?)