національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет Катеринич Марії Федорівни (акварель, 1836)

Автор

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Портрет Катеринич Марії Федорівни»

 

Рік виконання

друга половина січня – перша половина лютого 1846

 

Місце виконання

село Марківці Козелецького повіту Чернігівської губернії (?) (нині Бобровицький район Чернігівська область)

 

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

 

Історія створення

Найімовірніше, з сімейством Катериничів Шевченко познайомився у селі Мойсівці (див. відповідну статтю) на іменинах Т.Г. Волховської (див. відповідну статтю), і ті запросили його до себе, замовивши портрети.

 

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

Катериничі володіли Марківцями з ХVІІІ століття. Перший їх власник Семен Катеринич був земським суддею у чині надвірного радника. Онук Семена Катеринча – П.А. Катеринич (?) – був співучнем Якова де Бальмена (див. відповідну статтю) по Ніжинській гімназії вищих наук (?) і ліцею князя Безбородька(?). Вони разом закінчили цей ліцей у 1832 році. Знайомство з Шевченковим другом (Яковом де Бальменом) було не останньою причиною того, що поет відгукнувся на запрошення. Поет жив не в будинку поміщика, а у невеликому флігелі, у глибині парку, де знаходилася бібліотека. В Марківцях Шевченко виконав вісім портретів членів сімї Катериничів.

 

Мистецтвознавчий аналіз

Марія Федорівна Катеринич (?) – поміщиця, дружина Андрія Семеновича Катеринича(?), мати Петра Андрійовича Катеринича (?) та його молодших братів – Івана і Олександра.

В портреті Марії Федорівни художник точно передає риси обличчя, створючи образ владної шляхетної жінки. Він уважно прорисовує деталі одягу, що прикрашають портретовану. М’яке крісло, зручна звична поза, шаль, що огортає плечі, стриманість і спокій у виразі обличчя сприймаються як ознаки домашньої обстановки, розміреного поміщицького життя.

На портреті ліворуч олівцем дата і підпис автора: «1846 Шевченко».

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Тараса Шевченка