національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет невідомого (акварель, 1837 - 1838)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Портрет невідомого»

 

Рік виконання

1837 – 1838

 

Місце виконання

[Санкт-Петербург] (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

 

Історія створення

Прийоми і манера виконання портрету подібні до датованих портретів 1837 – 1838 років. Це дозволяє припустити, що твір створений в той час, коли Шевченко працював у В.Ширяєва(див. відповідну статтю) і відвідував рисувальні класи Товариства заохочування художників (див. відповідну статтю).

 

Мистецтвознавчий аналіз

Портрет вирізняє поза портретованого – поворот торса, голови, розташуваня рук. Це, наче зорове втілення енергії, що притаманна молодим людям. Живий характер, заданий у позі, повторюється у лінії рота, брів, очей, піднятих угору, хвилястому волоссі. В портреті з’являється та свобода і невимушеність мазків, що характерна для наступних портретів. У портреті постає образ юнака, що полонить безпосередністю і якоюсь душевною чистотою.

 

Місце збереження

Київ (див. відповідну статтю), Національний музей Шевченка(?)

 

Примітки

Особу портретованого не встановлено. Як «портрет молодого чоловіка» 1917 року твір надійшов до Російського музею (?) в Петрограді (див. статтю «Санкт-Петербург») із зібрання С.С. Боткіна(?). (Шевченко Т. Повне зібрання творів: У 12т. – К., 2005. – Т.7 – С.365). Споба ототожнити портретованого з В.І. Далем (Середа Є. Про атрибутування мистецького твору Т.Г. Шевченка // Образотворче мистецтво . – 1975. – №3. – С.30) не підкріплена його іконографією та віком портретованого.