національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет невідомої в блакитному вбранні (акварель, 1845 - 1846)

Автор  

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва

«Портрет невідомої в блакитному вбранні»

 

Рік виконання

квітень 1845 – 1846

 

Місце виконання

Київ (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

 

Історія створення

Після закінчення Академії (див. статтю «Петербурзька Академія мистецтв»), Шевченко поїхав на Україну, де до Києва прибув у квітні 1845 і жив там час від часу до 1847-го. В цей період він багато малював, зокрема створював портрети. В списку речей Шевченка, складеного Г.Честахівським (див. відповідну статтю) у 1861 році,  до цього портрета, зареєстрованого під № 60, та до інших чорирьох, зроблена приписка про те, що  виконав їх Шевченко у Києві до заслання, і що протягом 10 років вони були у ІІІ відділі (див. статтю «ІІІ відділ Власно Його Імператорської Величності канцелярії»).

 

Мистецтвознавчий аналіз

Композиція і колорит твору характерні для  портретів 1845 – 1846 років, але на відміну від них – майже весь аркуш вкритий насиченими кольорами. З одягу промальована лише шаль, що перегукується за кольором із каштановим волоссям. Поза, нахил голови, вираз обличчя свідчать про м’який характер жінки. У портреті постає образ милої доброї пані, в синіх очах якої ледь помітний смуток.

 

Місце збереження

Оригінал не знайдено. Опис дано за репродукцією в альбомі «Малюнки Т.Шевченка», вип. ІІ, – вид. «Об-ва имени Т.Г.Шевченка», Пб., 1914, – табл. ХХІХ.

 

Примітки

Щодо портретованої, існують припущення, що зображена – особа з членів родини Катериничів (Середа О.Є. До атрибуції портретів роботи Т.Шевченка 1845 – 1847рр. // Питання шевченкознавства. – К., 1962. – Вип. 3); це – Катеринич Ганна Андріївна (?) (Гамалій Д. Шевченко і Катериничі // Броварські шляхи Кобзаря. – Бровари., 1994. – С. 49-50); Це – портрет виховательки або мачухи дівчини, з якою Шевченко познайомився у Києві в 1846 році, повертаючись із лаври (Шевчук В. Чарівний сон чи факт життя? // Україна – 1981, № 10.– С.9); зображено Софію Гаврилівну Вишневську (?), в яку був закоханий Яків де Бальмен (див. відповідну статтю) (Кузьменко А. Розкриваючи таємниці портретів невідомих // Образотворче мистецтво. – 1989.– №1.– С. 17); це – портрет Віри Василівни Чарниш (?), доньки першого маршала Полтавської губернії, подруга сестр письменника Миколи Гоголя (див. відповідну статтю) (Смирнова Р. Шевченко малював домочадців Гоголя? // Дзеркало тижня – 2003, 8 березня).