національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Шевченко Тарас. Портрет невідомої в бузковій сукні (акварель, 1845 - 1846)

Автор

Шевченко Тарас Григорович (?)

 

Назва 

«Портрет невідомої в бузковій сукні»

 

Рік виконання

квітень 1845 - 1846

 

Місце виконання

Київ (див. відповідну статтю)

 

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

 

Історія створення

Після закінчення Академії (див. статтю «Петербурзька Академія мистецтв»), Шевченко поїхав на Україну, де до Києва прибув у квітні 1845 року і жив там час від часу до 1847-го. В цей період він багато малював, зокрема створював портрети. В списку речей Шевченка, складеного Г.Честахівським (див. відповідну статтю) у 1861 році,  до цього портрета, зареєстрованого під № 61, та до інших чотирьох, зроблена приписка про те, що виконав їх Шевченко у Києві до заслання, і що протягом 10 років вони були у ІІІ відділі (див. статтю «ІІІ відділ Власної Його Імператорської Величності канцелярії»).

 

Мистецтвознавчий аналіз

За характером виконання портрет близький до «Невідомої в коричневому вбранні портрета» (1845) та портретів членів родини Катериничів, датованих 1846 роком. В журналі «Зеркало» (?) (1911, № 9. – С. 4) портрет репродуковано з пейзажним тлом (Шевченко Т. Повне зібр. творів: У 10 т. – К., 1961, - Т.7, Кн.1, - №128). Портрет незакінчений. Художник м’яким олівцем накреслив контур сукні, штриховкою позначив темні місця, складки. Заливкою надав бузкового кольору сукні,  жовтуватого – шкірі. Портрет на першій стадії створення, але вже помітний живий погляд очей, стримана усмішка відкритої, доброзичливої людини.

 

Місце береження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка (?)

 

Примітки

Існує кілька припущень, що на портреті зображена: особа з членів родини Катериничів (Середа О.Є. До атрибуції портретів роботи Т.Шевченка 1845 – 1847рр. // Питання шевченкознавства. – К., 1962. – Вип.3); створений портрет дівчини, з якою познайомився в 1846 в Києві, ідучи з лаври (Шевчук В. Чарівний сон чи факт життя? // Україна – 1981, № 10.– С.9); зображена дружина Сергія де Бальмена (?) – Марія (Кузьменко А. Розкриваючи таємниці портретів невідомих // Образотворче мистецтво. – 1989.– №1.– С.16 - 17); портретована – Катерина Павлівна Косяровська (?), донька двоюрідного брата матері Миколи Гоголя (див. відповідну статтю) (Смирнова Р. Шевченко малював домочадців Гоголя? // Дзеркало тижня – 2003, 8 березня).