національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Портрет Тетяни Пантелеймонівни Катеринич

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Портрет Тетяни Пантелеймонівни Катеринич»

Рік виконання 

Друга половина січня – перша половина лютого 1846

Місце виконання

Село Марківці Козелецького повіту Чернігівської губернії (нині Бобровицький район Чернігівська область)

Техніка, стиль, епоха

Брістольський папір, акварель

Історія створення

Найімовірніше, з сімейством Катериничів Шевченко познайомився у селі Мойсівці на іменинах Т.Г. Волховської, і ті запросили його до себе, замовивши портрети.

Зв’язок з Т. Г. Шевченком або Україною

Катериничі володіли Марківцями з ХVІІІ століття. Перший їх власник Семен Катеринич був земським суддею у чині надвірного радника. Онук Семена Катеринча – П.А. Катеринич – був співучнем Якова де Бальмена по Ніжинській гімназії вищих наук і ліцею князя Безбородька. Вони разом закінчили цей ліцей у 1832 році. Знайомство з Шевченковим другом (Яковом де Бальменом) було не останньою причиною того, що поет відгукнувся на запрошення. Поет жив не в будинку поміщика, а у невеликому флігелі, у глибині парку, де знаходилася бібліотека. В Марківцях Шевченко виконав вісім портретів членів сімї Катериничів.

Мистецтвознавчий аналіз

Катеринич Тетяна Пантелеймонівна (уроджена Афендик) – донька Олени Антонівни Афендик, дружина Петра Андрійовича Катеринича – старшого сина М.Ф. Катеринич, власника села Марківці, Рудківці, Гарбузин.

Характерний для Шевченка стриманий колорит, побудований на двох трьох кольорах, приведений тут майже до монохромності. Колір «існує» в портреті, скоріше, як тон. Головну роль грає лінія, якою вималоьвуються дрібні  різноманітні складочки, прикраси, візерунок на шалі. Загальне відчуття спокою створюється невимушеністю пози і лагідним виразом обличчя, що вражає не тільки добротою, але й вродою.

На портреті ліворуч олівцем дата і підпис автора: «1846 Шевченко».

Місце збереження

Київ. Національний музей Тараса Шевченка