національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Почаївська лавра з півдня

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Почаївська лавра з півдня»

Рік виконання 

1846

Місце виконання 

місто Почаїв (нині Тернопільська область, Україна)

Техніка, стиль, епоха

Папір, акварель

Історія створення

21 вересня 1846 року Шевченко виїхав на Волинь та Поділля за відрядженням Археографічної комісії («Временной комиссии для разбора древних актов»). Комісією було визначено обсяг робіт у Почаївській лаврі, а саме: «Кроме его, отправьтесь в Почаевскую лавру и там снимите: а) общий наружный вид лавры, б) внутренность храма и в) вид на окрестность с террасы». 

Мистецтвознавчий аналіз  

На малюнку зображений осяяний сонцем архітектурний комплекс Почаївської лаври з Успенським собором у центрі. На передньому плані – вбога хатинка під солом’яною стріхою, а поряд – повітка й хлів. Подвір’я обнесено похиленим тином із розчиненими ворітьми. До лаври в’їздили дорогою, що веде нагору. При в’їзді ліворуч – двоповерховий будинок архієрея, праворуч – одноповерховий готель, в якому проживав Шевченко. З готельного балкона відкривається чудовий краєвид на околиці й кременецькі гори.

Напрочуд вдало художник передає гру яскравих осінніх кольорів і світлотіньових контрастів: блакитно-сіре хмарне небо, прозоре повітря, жовтаво-зеленувате листя дерев, сліпучо-білі споруди Успенського собору. Все це характеризує Шевченка як великого колориста, зрілого майстра архітектурного пейзажу.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

На малюнку праворуч унизу чорнилом підпис автора: «Шевченко». На звороті ліворуч угорі чорнилом напис: «1846 Почаївська лавра з півдня».

На звороті – ескіз «Почаївська лавра зі сходу».

З малюнків, виконаних під час подорожі на Волинь, збереглося чотири акварелі: «Почаївська лавра з півдня», «Почаївська лавра з заходу», «Собор Почаївської лаври (внутрішній вигляд)», «Вид на околиці з тераси Почаївської лаври»; ескізи олівцем  «Почаївська лавра з заходу», «Собор Почаївської лаври (внутрішній вигляд)». Ці малюнки були останніми з відомих нам робіт, виконаних Шевченком за завданням Археографічної комісії.