національний музей
тараса шевченка

укр рус eng

Сад біля Новопетровського укріплення

Автор

Шевченко Тарас Григорович 

Назва 

«Сад біля Новопетровського укріплення»

Рік виконання

1853

Місце виконання

Новопетровське укріплення на півострові Мангишлак (нині – Форт Шевченка, півострів Мангистау, Казахстан)

Техніка, стиль, епоха

Тонований папір, акварель

Історія створення 

Малюнок виконаний на засланні під час перебування в Новопетровському укріпленні.

Мистецтвознавчий аналіз

На відстані одного кілометра від Новопетровського укріплення, у видолинку з нанесеною землею, був насаджений сад.  В своїх спогадах про Тараса Шевченка Агата Омелянівна Ускова пише: «К осени 1853 года выписали много деревьев из Астрахани, из Гурьева-городка. Из Ханга-Бабы привезли большие деревья тутовника; в посадке их Шевченко принимал деятельное участие». Для того, щоб врятувати дерева від посухи, І.Усков наказав викопати  колодязі і збудувати дві водополивні споруди. Цю місцевість і відтворив Тарас Шевченко на малюнку.

На першому плані малюнка відкритий степ з рідкою рослинністю, великим каменем ліворуч та меншим праворуч. На другому плані водополивна споруда: прямокутна висока будівля, від якої в різні сторони відходить система труб. Далі, серед рідко насаджених безлистих дерев саду, видно будинок коменданта укріплення, альтанку, юрти та другу водополивну споруду. За ними, на горизонті, вузенька  смужка моря та береги затоки.

Малюнок схематичний, композиційно побудований так, що на першому плані нема нічого, проте це не перешкоджає вираженню простору; чітко й майстерно передана трипланова перспектива.

Місце збереження

Київ, Національний музей Тараса Шевченка

Примітки

Цю ж місцевість Шевченко малює у начерку «Місце майбутнього саду біля Новопетровського укріплення «який датується літом 1853 року та на акварелі «Сад біля Новопетровського укріплення», створеній влітку 1854 року, де зобразив значно більше дерев. На зіставлені цих малюнків встановлена дата виконання даної акварелі.

Цей малюнок та ще кілька Шевченко залишив родині Ускових на згадку про себе.